Ortodontik diş hareketlerinde PGI2 ve TxA2'nin osteoklast aktivitesi üzerine olan etkilerinin deneysel olarak araştırılması
- Tez No: 86419
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DENİZ SAĞDIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Araştırmamızda, 196.95 ± 33.917 gr. ağırlığında 96 adet dişi rat (Whistar Albino) kullanılarak Prostasiklin ve TromboksanA2'nin ortodondik diş hareketleri üzerinde olan etkileri karşılaştırılmıştır. Ratlardan 8 grup oluşturulmuştur. İlk 4 gruba 18'er adet rat dahil edilmiş, ve 6'şar rattan oluşan 3 adet alt grup elde edilmiştir. Birinci grupta ratlara protasiklin inhibitörü olarak indometazin, sırasıyla 10“6m/L, 10”5m/L ve 10“4m/L oranında %0.9'luk NaCI içinde çözünmüş halde, ortodontik kuvvetlerle birlikte kullanılmıştır. İkinci grupta ise deneklere aynı oranlarda Prostasiklin analoğu olan iloprost uygulanmıştır. Üçüncü ve dördüncü gruplarda 10”5m/L ve 10"4m/L deneklere yine aynı miktarlarda Tromboksan A2 inhibitor ve analoğu olarak imidazol ve U 46619 maddeleri kullanılmıştır. Beşinci gruptaki 6 adet rata çözücü olarak sadece %0.9 NaCI ve ortodontik kuvvet uygulanmıştır. Altıncı grup sadece ortodontik kuvvet uygulanan 6 adet rattan oluşturulmuştur. Yedinci grupta da 6 adet rat vardır. Bu gruptaki ratlara sadece %0.9 NaCI enjeksiyonu yapılmıştır. Sekizinci grupta 6 adet rat bulunmaktadır. Bu gruptaki deney hayvanlarına herhangi bir kuvvet veya madde uygulanmamıştır. Ratların üst kesici dişlerine ortodontik kuvvet uygulayabilmek için daha önceki araştırmacıların apareylerinden esinlenerek geliştirilen ve üst kesici dişlere lateral yönde 20 gr. kuvvet uygulayan apareyden yararlanılmıştır. S.günde sakrifiye edilen ratların premaksillaları disseke edildikten sonra fikse edilmiştir. Daha sonra %5'lik nitrik asit içinde dekalsifiye edilen örneklerden seri kesitler alınmıştır. Deney süresince apareyin ve ortodontik diş hareketinin yumuşak dokularda bir etkisi görülmemiştir. Ortodontik kuvvetin etkisiyle basınç alanlarında rezorpsiyon, gerilim alanlarında apozisyonel kemik yapımı izlenmiştir. Multinükleer osteoklast sayısının arttığı belirlenmiştir. Bu bulgular Prostasiklin analoğu olarak iloprost uygulanan grupta diğer gruplara oranla daha fazla izlenmiştir. Ortodontik diş hareketinin hızı ve miktarının, PGI2 ve TxA2 analoglarının uygulandığı gruplarda, kontrol gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı (PO.05) oranda arttığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, Prostasiklin'in laküner rezorpsiyon yapan multinükleer osteoklastların sayısını, osteoklastik kemik rezorpsiyonunu ve ortodontik diş hareketlerinin hızını önemli oranda arttırdığı saptanmıştır. 91
Özet (Çeviri)
.SUMMARY In our study.the effects of prostacyclin and tromboxan A2 on orthodontic tooth movements on 96 femalerats (Whistar Albino) of 196.95±33.917grams,are compaired. Each of the firs 4 group isconsisted of 18 rats and 3 subgroups are obtained each containing 6 rats. In the first group Jndomethazin, dissolved in %0.9 NaCI is applied to the rats with the sequence of 10“6m/L, 10”5m/L and lO^m/L proportions together with orthodontic forces. In the second group,the same proportions are given to the samples using iloprost, which is an analogue of prostacyclin.The same proportions of imidazol and U46619,which are an analogue and inhibitor of tromboxan A2 are used in the samples in the third annd fourth groups On 6 rats of fifth group, only %0.9 NaCI is applied as a solvent together with orthodontic forces.The sixth group is composed of 6 rats and only orthodontic force is applied on them.in the seventh group.only %0.9NaCI is injected to the 6 rats and neither force nor any material is applied on the 6 rats of the eighth group. In order to apply orthodontic force on the upper incisors of the rats;an appliance having 20 grams of lateral force effect on the upper incisors isdeveloped by the help of the impressionsof the former researchers. On the fifth day.premaxillaes of the sacrified rats are dissicated and then fixed. Following the fixation.the samples are decalsified in %5nitric acid and serial cross samples are taken. During the experiment.no effect of either the appliance or theorthodontic force is seen on the soft tissues. By the effect of orthodontic force.there seen resorbtion on the areas of pressure and apposition on the areas of tension.An increase is detrmined in the number of the multinucleer osteoclasts. These findings are more pronounced in the iloprost group.