Güneydoğu Anadolu bölgesinde os sacrum ve articulatio sacroiliaca anatomisinin yaş ve cinsiyet farklılığına göre bilgisayarli tomografi ile morfometrik olarak incelenmesi
Morphometric evaluation of the sacrum and sacroiliac joint anatomy according to age and gender differences with computed tomography scanning in southeastern anatolia region
  1. Tez No: 447246
  2. Yazar: MEHMET BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CUDİ TUNCER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde, motorlu araç kazaları, yüksekten düşme ve ateşli silah yaralanması gibi sebeplerle meydana gelen sakrum ve sakroiliak eklem yaralanmaları ölüm ve komplikasyonlar açısından ciddi riskler oluşturmaktadır. Sakrum ve sakroiliak eklemlerin morfolojik yapısının iyi bilinmesi, bu tür yaralanmaların tedavisinde yol gösterici olacak ve meydana gelebilecek olan ölüm ve komplikasyon risklerini azaltacaktır. 2015 yılında Dicle Üniversitesi, Radyodiagnostik Anabilim Dalında herhangi bir sebepten pelvis tomografisi çektiren, yaşları 18-80 arasında olan 50 erkek (Grup I) ve 50 kadın (Grup II) pelvis tomografileri çalışmaya dahil edildi. Konjenital anomali, travma, tümör veya başka bir sebepten pelvis iskeletinde şekil bozukluğu olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Görüntü arşivleme ve iletişim sisteminden (Pacs) elde edilen bilgisayarlı tomografi ve üç boyutlu bilgisayarlı tomografide sagittal, koronal ve transvers kesitler üzerinde toplam 35 farklı ölçüm yapıldı. Grup I ve Grup II bu parametreler açısından karşılaştırıldı. Ayrıca gruplar kendi içerisinde farklı yaş kategorisine göre ikiye ayrılarak karşılaştırıldı. Grup IA 18-39 yaş arası 28, Grup IB ise 40-80 yaş arası 22 olgudan oluşmaktaydı. Benzer şekilde Grup II'de Grup IIA (18-39 yaş arası 23 olgu) ve Grup IIB (40-80 yaş arası 27 olgu) diye iki alt kategoriye ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Nowadays, sacral and sacroiliac joint injuries caused by accidents of motor vehicles, falling from a height and gunshot wounding constitute serious risks in terms of death and complications. Well knowing the morphological structure of the sacrum and sacroiliac joint will guide in the treatment of such injuries and decrease the risks of death and complications which likely to happen. The pelvic tomography of 50 males (Group 1) and 50 females (Group 2) between the ages of 18 and 80, who for any reason took pelvic tomography at the Radiodiagnostic Department of Dicle University in 2015, have been included. The patients who have structural abnormality in their pelvic skeleton due to congenital abnormality, trauma, tumour or any other reason have not been included in the study. A total of 35 different measurements have been taken on sagittal, coronal and transverse sections obtained by computerized tomography and 3-dimensional computerized tomography of Picture Archiving and Communications System. Group I and Group II have been compared based on these parameters. Furthermore, the groups compared were divided into two types according to different age categories. Group IA consisted of the 28 cases aged 18-39 years. Group IB consisted of the 22 cases aged 40-80 years. Similarly, Group II was divided into two sub-categories namely; Group IIA (23 cases, aged 18-39) and Group IIB (27 cases, aged 40-80 ).