Angiostatinin deneysel diş hareketlerinde kemik dokusu üzerine etkilerinin incelenmesi
Evaluation of the effects of angiostatin on bone tissue in experimental tooth movement
- Tez No: 165085
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN ÖLMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
VII. ÖZET 30 adet Sprague-Dawley cinsi ortalama ağırlıkları 250 gr. olan erişkin erkek sıçanlarda, lokal olarak uygulanan angiostatinin, mekanik kuvvetler ile gerçekleştirilen deneysel ortodontik diş hareketleri sırasında, kemik yıkımı ve yapımı üzerine etkinliği incelenmiştir. Sıçanlar 6' şarli 5 gruba ayrılmıştır. Sıçanların alt çenelerinde her iki yarım çenede l.azı dişi ile kesici dişler arasına kapalı nitinol yaylar aracılığı ile 60 gr. kuvvet uygulanmıştır. 1. Gruba 1 ug/20ul., 2.Gruba 3 ug/20ul., 3.Gruba 10 ug/20ul. Angiostatin, 4.Gruba 20 ul. %0.9 NaCI 12 saatte bir enjekte edilmiştir. 5.Gruba yalnızca kuvvet uygulanmıştır. 7. gün sonunda sıçanlar sakrifiye edilmiştir. Sakrifikasyon sonrası mandibulalar, histomorfometrik incelemelerinin yapılabilmesi için çeşitli aşamalardan geçirilmiştir. Elde edilen histolojik kesitlerde, interradiküler alanda servikal, orta ve apikal bölgelerde toplam 3 ayrı ölçüm yapılmış ve ortalaması alınmıştır. Grupların kontrol grupları ve kendi aralarında, BV (Kemik hacmi), TbTh (Spongiyoz kemik trabeküllerinin üç boyutta kalınlığı), TbvVî (Trabeküllerin iki boyutta genişliği), TbN (Seçili alandaki trabekül sayısı), TbSp (Kemik hacmi içerisindeki trabeküller kalınlık miktarı çıkartıldıktan sonra kalan ayrıklık alanı) gibi histomorfometri parametreleri açısından karşılaştırılarak değerlendirildiğinde, istatiksel olarak anlamlı bulunan sonuçlara göre; angiostatinin etken doz aralığında kemik yıkımını inhibe ettiği ve uygulanan dozlar içerisinde 3 ug.' Iık dozun etkin minimal doz olduğu sonucuna varılmıştır. 85
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY The purpose of this investigation was to evaluate the effect of the local administration of purified human angiostatin on orthodontic tooth movement. Both the right and left lower first molars of 30 young adult male Sprague-Dawley rats were moved mesially. A nickel-titanium coil spring exerting 60 gr. of force was suspended between the mandibular first molars and the incisors. Angiostatin was injected into the sub-periosteum area adjacent to mesial root of the lower molar two times a day during the experimental period. 1 ug/20ul. Angiostatin to the first group, 3 ug/20ul. Angiostatin to the second group, 10 ug/20ul. Angiostatin to the third group was injected. 20ul % 0.9 NaCI solution was injected to the fourth group. Only force was administered to the fifth group. The fourth and the fifth group was served as control groups. The rats were sacrified on the seventh day of the experiment. Their mandibula were dissected and tissue sections were obtained from the coronal, middle and apical thirds of the interradicular area. Bone volume, trabecular number, trabecular width, trabecular seperation and trabecular thickness were compared between the experimental groups, control groups and each other. Our results showed that 3 ug. angiostatin is the minimal efffective dose for inhibation of bone resorption. This study shows the feasibility of using angiostatin adjacent to teeth to limit local tooth movement in response to orthodontic forces as an anti-osteoclastic agent. Our results suggest that angiostatin can be used as a useful agent for anchorage control and reducing the number of osteoclast on pressure side of alveolar bone. 86