Pliometrik antrenmanın 14-16 yaş kadın voleybolcuların fiziksel parametreleri üzerine etkisi
The effect of plyometric training on physical parameters of 14-16 years old female voleyball players
  1. Tez No: 447254
  2. Yazar: ERKAN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSİ AKPOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Spor, Biophysics, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, 8 haftalık Pliometrik antrenmanın 14-16 yaş kadın voleybolcuların bazı fiziksel parametrelerine etkisini incelenmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya Bölgesel Deplasmanlı Ligde aktif olarak voleybol oynayan 30 kadın sporcu katılmış, bu sporcuların 15'i deney grubunu, 15'i kontrol grubunu oluşturmuştur. Sporcular araştırmaya kendi isteğiyle katılmışlardır. Deney Grubu sporcuları ve kontrol grubu sporcuları haftanın 5 günü standart voleybol antrenmanına aksatmadan devam etmiş, deney grubu sporcuları haftamın 5 günü standart voleybol antrenmanlarına ek olarak 8 hafta boyunca, haftanın 2 günü Pliometrik antrenman uygulamıştır. Araştırma için hazırlanan 8 haftalık antrenman programı uygulanmadan önce ve uygulandıktan sonra boy, vücut ağırlığı, yatay sıçrama, Dikey Sıçrama, sırt kuvveti, pençe kuvveti, 30 sn mekik testi, Bioimpedans ölçümleri yapılmıştır. Deney Grubunun ön test ve son test verileri Paired Samples t - testi ile karşılaştırılmış, deney grubu ve kontrol grubunun karşılaştırılmasında ise İndependent Samples t – testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarının 0.05 – 0.01 önem seviyesinde anlamlı olup olmadığına bakılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre deney grubu sporcularının ön test ve son test sonuçları karşılaştırılmasında Pençe Kuvveti, sırt kuvveti, yatay sıçrama, dikey sıçrama, 30 sn mekik testi ve kilo değerlerinde istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmuştur. (p˂0,01, p˂0,05). Gruplar arası değerlendirme deney ve kontrol grubu son test değerlerinde Dikey sıçrama ve 30 sn mekik testi değerlerinde istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmuştur. (p˂0,01, p˂0,05). Sonuç olarak standart voleybol antrenmanlarına ilave olarak yapılan 8 haftalık Pliometrik antrenmanın 14-16 yaş arası kadın voleybolcularda dikey sıçrama ve 30 sn mekik testi değerlerine pozitif yönde katkısı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted to investigate the effects of 8-week plyometric training on 14-16 years old female volleyball players. A total of 30 female players who compete in the regional volleyball league have participated in voluntarily in the research, where 15 of those were classified in each control and experimental groups. The control group and experiment group have participated in daily training for 8 weeks. The experiment group, in addition to daily trainings, has conducted 2-day plyometric training. Each players' before and after - weight, height, parallel jumping, vertical jumping, back strength, claw power, 30 seconds sit-ups test, bio-impedance values recorded. Paired Samples t- test was used to analyze the before and after test values of the experiment group, Whereas the Independent Sample t-test was used to compare values of the experiment group and control group. Based on the comparison, the results were being investigated in 0.05 – 0.01 influence interval. According to the results derived from the experimental group' before and after test data, significant changes were observed in claw power, parallel jump, vertical jump, 30 seconds sit-ups and weight.