Endoskopik retrograd kolanjiyopankreatikografide (ERKP) başarısızlığın öngörülmesinde kullanılabilecek parametreler
The factors that can be used to predict failure in endoscopic retrograde cholangiopancreticography (ERCP)
  1. Tez No: 447270
  2. Yazar: METİN KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR SÜMER YAMANER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Endoskopik retrograd kolanjiopanreatikografi (ERKP) safra yolu ve pankreas kanalının endoskopik olarak kanüle edilip radyoopak madde injeksiyonuyla radyolojik olarak görüntülenmesidir. ERKP tıkanma sarılığı, kolanjit, Oddi disfonksiyonu, karaciğer safra yolları ve pankreas cerrahisi sonrası komplikasyonlar, koledokolitiyazis, karaciğer nakli, kronik pankreatit, akut pankreatit, pankreas travmaları, pankreas tümörleri gibi hastalıklarda tanı yöntemi olmasının yanı sıra minimal invaziv bir tedavi ve palyasyon yöntemi de olmuştur. ERKP'nin tanı ve tedaviye getirdiği büyük kolaylık ve imkanların yanı sıra gerek başarılı kanülasyon ,gerekse başarısız kanülasyon sonrası özellikle tıkalı safra yolunun kontaminasyonuna bağlı en önemli sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Bunlar arasında sedasyona bağlı komplikasyonlar, içi boş organ perforasyonları, pankreatit, biliyer sepsis başlıcalarıdır. Çalışmamızda 1991 – 2006 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Cerrahi Gastroenteroloji Endoskopi Ünitesi'nde yapılan 5884 ERKP işlemi, hasta yaşı, cinsiyeti, işlem yapılma nedeni, periampuller divertikül varlığı, kanülasyon, geçirilmiş karaciğer safra yolu ve pankreas ameliyatı, son tanı , ERKP işlemi sırasındaki ek bulgular, endoskopistin deneyimi ve işlem tekrarı açısından retrospektif olaral değerlendirilerek“ ERKP'de Başarısızlığın Ön Görülmesinde Kullanılabilecek Parametreler'in”ortaya konulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Endoscopic retrograde cholangiopancreticography (ERCP) is a method for radiological visualization of the bile ducts and the pancreatic canal by endoscopic canulation. ERCP is not only used in diseases like obstuctive jaundice, cholangitis, oddi sphincter dysfunction, liver-bile duct and pancreatic surgery complications , choledocholithiasis, liver transplantation, acute-chronic pancreatitis, pancreatic trauma and pancreatic tumors as a diagnostic imaging tool, it has also become a minimally invasive treatment and palliation method. But the most important problem seems to be the complications arrising after contamination of the obstructed bile duct during either succesful or unsuccesful cannulation. Problems related to sedation, organ perforations, pancreatitis, biliary sepsis are among the most common complications. In our study 5884 ERCP applications in Gastroenterology Endoscopy Unit at the University of Istanbul- Istanbul Faculty of Medicine are investigated. These patients have been evaluated retrospectively in terms of age, sex, indication, presence of periampullar diverticula, cannulation success, history of liver-bile duct and pancreatic surgery, final diagnosis, findings during ERCP and the experience of endoscopist. The aim of this study was to define and analyse“the factors that can be used to predict failure in ERCP”.