Fakoemülsifikasyon ve intraoküler lens implantasyon cerrahisi sonrası hastaların postoperatif ön kamara parametreleri ve göz içi basıncındaki değişiklikleri pentacam scheimpflug cihazıyla değerlendirmek
To investigate the effect of phacoemulsification and intraocular lens implantation on anterior chamber parameters by pentacam scheimpflug camera
  1. Tez No: 447268
  2. Yazar: TOHID ASHRAFI S.
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER GÖZÜM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Fakoemülsifikasyon ve intraoküler lens implantasyon cerrahisi sonrası hastaların postoperatif ön kamara parametreleri ve göz içi basıncındaki değişiklikleri Pentacam Scheimpflug cihazıyla değerlendirmek Materyal ve Metod. . Haziran 2015 – Ocak 2016 tarihleri arasında, İstanbul Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı kliniğine başvuran ve katarakt nedeniyle sorunsuz fakoemülsifikasyon ve İOL implantasyon ameliyati uygulanan hastalar , prospektif bir çalışmaya dahil edildi . Hastaların göz içi basıncı (GİB) aplanasyon tonometrisiyle preoperatif ve postoperatif olarak değerlendirildi. Hastaların ön kamara hacmi(ÖKH), ön kamara derinliği(ÖKD), ön kamara açısı (ÖKA),santral korneal kalınlığı ( SKK) preoperatif ve postoperatif birinci hafta, birinci ay ve üçüncü ay olarak Pentacam HR cihazıyla değerlendirildi. Her hastada İOL Master cihazı kullanılarak , gözün aksiyel uzunluğu(AL) olçüldü. Preoperatif ve postoperatif değerler hastaların yaşı,cinsiyeti,aksiyel uznluğu ve kataraktın derecesine göre karşılaştırıldı. Bulgular:Çalışmaya 75 hastanın 89 gözü dahil edildi. Hastaların % 50,6 'sı erkek, % 49,4' ü kadındı. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalamaları 65,1±11,1 ve aksiyel uzunluk ortalamaları 23,41±0,96 mm dır. Hastaların ameliyat öncesi ortalama GİB 14.88 ± 1.61 mm Hg ve ameliyat sonrası üçüncü ayda 13.75± 1,70 mmHg düşmüştür (p=0,00) . Ortanca ÖKD preoperatif 2,45(1,21-3,45) mm iken postoperatif 1. hafta ,1.ay ve 3.ay sırasıyla 4,05(1,69-4,67), 4,11(3,04-1,80), 4,18 (3,04-4,84) mm olarak ölçüldü.Ortanca ÖKA preoperatif 28,0 (16,7-46,0) ° ve postoperatif 1. hafta ,1.ay ve 3.ay sırasıyla 40,3(25,0-53,7), 41,0(23,8-51,7),41,2(27,0-50,9) ° bulundu.(p= 0,00).Ortanca ÖKH ise preoperatif 122(76-219) mm³ ve postoperatif birici 1. hafta ,1.ay, ve 3.ay sırasıyla 172(108-238), 176(119-240),180(120-241) mm³ ölçüldü (p= 0,00) .Ortanca SKK preoperatif 549,1(447-639) µm ve postoperatif 1. hafta ,1.ay ve 3.ay sırasıyla 580,3(468-735 ), 556,9 (441-655 ), 553(452-656) µm olarak ölçüldü.(p=0,00). Aksiyel uzunluğu 23 mm altında olanlarda ,postoperatif ön kamara açı ve derinliğinin daha fazla arttığı görüldü.(p=0,00) Sonuç: Fakoemülsifikasyon ve arka kamara göz içi lens implantasyonu ön kamara parametrelerinde belirgin değişikliklere yol açmaktadır. Pentacam gibi çeşitli Scheimpflug kamera teknikleriyle ön kamara parametrelerindeki bu değişimler güvenli , kolay ve kısa sürede saptanabilmektedir.Çalışmamızda, bu değişimler cinsiyet ,yaş ve katarakt derecesine göre anlamlı fark göstermemekle birlikte aksiyel uzunluğu kısa olanlarda , ön kamara açı ve derinlik değişimi anlamlı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the effect of phacoemulsification and intraocular lens implantation on anterior chamber parameters by Pentacam Scheimpflug camera Materials and Methods: During the time July 2015 to January 2016, 89 eyes of the 75 patients that applied to Istanbul University Faculty of Medicine Department of Eye Diseases Center, and underwent uneventful phacoemulsification and intraocular lens implantation were evaluated prospectively. Goldmann aplanation tonometer was used to measure intraocular pressure( IOP) and Pentacam dual Scheimpflug camera to measure anterior chamber depth(ACD),anterior chamber volume(ACV), anterior chamber angle(ACA) and central corneal thickness(CCT) preoperatively and at 1 st week,1 st month and 3 rd month postoperatively .We compared these changes due to age,sex ,cataract grade and axial length . Results A total of 89 eyes of 75 patients were evaluated. % 49,4 of patients were women.Mean age was 65,1±11,1. Mean axial length (AL) was 23,41±0,96.İntraocular pressure (IOP)was 14.88 ± 1.61 mm Hg preoperatively and decreased to 13.75±1,70 mmHg postoperatively. (p=0, 001). Median ACD measurements were 2,45(1,21-3,45) mm preoperatively and 4,05(1,69-4,67), 4,11(3,04-1,80), 4,18 (3,04-4,84) mm at 1week , 1and 3 months postoperatively, respectively.Median ACA measurements were28,0(16,7-46,0)° preoperatively and 40,3(25,0-53,7), 41,0(23,8-51,7),41,2(27,0-50,9)° at 1week , 1and 3 months postoperatively, respectively. Median ACV measurements 122(76-219) mm³ preoperatively and 172(108-238), 176(119-240),180(120-241) mm³ at 1week , 1and 3 months postoperatively, respectively. Median CCT measurements were 549,1(447-639) µm preoperatively and 580,3(468-735 ), 556,9 (441-655 ), 553(452-656) µm at 1week , 1and 3 months postoperatively, respectively. The differences between ACD, ACV, ACA ,CCT and IOP values taken preoperatively and those taken postoperatively at 1 week and 1,3 month,were statistically significant (p < 0.00). In patiants with AL 0.05). Conclusions: Uneventful phacoemulsification significantly reduced IOP, increased ACD and ACV, and widened the ACA. However, these alterations values were not significant due to age, sex and cataract grade . Alterations in ACD, ACV, ACA and IOP remained almost stable after the first month of surgery.