Kimyasal ve termal yanıklarda otogreft ve allogreft limbal transplantasyon sonuçları
Autograft and allograft limbal transplantation outcomes in chemical and thermal burns
- Tez No: 447271
- Danışmanlar: PROF. DR. KORAY AKARÇAY, PROF. DR. NİLÜFER ALPARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Kimyasal veya termal yaralanma nedeniyle limbal kök hücre yetmezliği gelişmiş gözlerde uygulanan otogreft ve allogreft limbal kök hücre transplantasyonunun sonuçlarını değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Göz Hastalıkları Anabilim Dalı, Kornea departmanında Kasım 1995 - Ocak 2014 tarihleri arasında kimyasal veya termal yaralanma nedeniyle oto- ve allogreft limbal transplantasyon yapılan 49 olgunun dosyaları retrospektif olarak tarandı. LT sonrası en az 1 yıl takip edilen olgular çalışmaya dahil edildi. düzenli kornea epitelinin varlığı ve görme keskinliğinin ambulatuar düzeye çıkması başarı kriteri olarak tesspit edildi. Sonuçlar: CLAU uygulanan gözlerde düzenli kornea epiteli ortalama 58 ay takip sonunda %81 gözde elde edilirken, 22 göz (%71) ambulatuar görme keskinliği düzeyine (≥0,1) erişti. Kornea nakli sonrası 5. yıldaki kornea greftinin sağkalım oranı %33,4±13,9 olarak bulundu. Lr-CLAL ve KLAL dokusunun sağkalım oranı sırasıyla postoperatif 1. yılda %65±10,7, 3. yılda %36,6±11,4 ve 12. ayda %66,7±15,7 , 18. ayda %53,3±17,3 olarak tespit edildi. Kornea greftinin 5 yıllık saydam kalma oranı aşamalı yaklaşımda daha yüksek bulundu (%62,5±17,1 - %25,7±25,8) (p=0,75). Ort. 93,8±37,8 ay takip sonunda 10 gözde (%56) ambulatuar görme keskinliği (≥0,1) seviyesinin üzerine çıktı. Tartışma:. Göz kapağı problemleri düzeltildiği halde bile erken ve geç postoperatif dönemde epitel düzensizliği gelişimi için risk arzetmektedir. KLAL dokusu nakledilen gözlerde lr- CLAL yapılan gözlere göre oküler yüzey stabilizasyonu daha uzun süre sağlanmıştır. Allogreft LT yapılan gözlerde aşamalı prosedür uygulanacak olursa, eş zamanlı prosedüre kıyasla greft saydamlığı daha fazla oranda sağlanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the outcomes of limbal autograft and allograft transplantation in limbal stem cell deficiency developed eyes because of chemical or thermal injury. Material and Methods: Retrospective medical records of 49 patients who underwent limbal stem cell transplantation between November 1995-January 2014 in Istanbul University, Faculty of Medicine, Ophthalmology Department were reviewed. Cases who were followed up at least one year postoperatively were included in the study. The success criteria was existence of regular corneal epithelium and increase in visual acuity upon ambulatory vision level (≥0,1). Results: In CLAU employed group, regular corneal epithelium was achieved in %81 of eyes and ambulatory vision was achieved in 22 eyes (%71) after a mean follow-up time of 58 months. Corneal allograft survival rate was %33,4±13,9 at 5 years. lr-CLAL and KLAL survival rates were found to be %65±10,7 at 1 year, %36,6±11,4 at 3 years and %66,7±15,7 at 12 months, %53,3±17,3 at 18 months, respectively. The survival rate of corneal allograft at 5 years was better in staged procedure (%62,5±17,1 - %25,7±25,8) (p=0,75). After a mean follow up time of 93,8±37,8 months, ambulatory vision was achieved in 10 eyes (%56). Conclusions: Properly corrected eyelid problems are also a risk factor for the maintenance of regular corneal epithelium at early and late postoperative period. Ocular surface stability was achieved for a long term in KLAL transplanted eyes rather than lr-CLAL. Staged procedure is much more convenient than simultaneous procedure in terms of corneal allograft clarity maintenance in limbal allograft employed eyes.