Yatan hastalarda nütrisyon durumunun değerlendirilmesi
Assesment of nutritional status in hospitalised patients
- Tez No: 447295
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT SAKA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş ve Amaç: Malnütrisyon; fiziksel ve mental fonksiyonların gerilemesi ve hastalıklardan iyileşmenin bozulmasına yol açan vücut kompozisyonundaki değişikliklerin oluşumuna neden olan yetersiz gıda alımından kaynaklanan durum olarak tanımlanabilir. Alım yetersizliğinin yanı sıra inflamasyonun yarattığı katabolik süreç de malnütrisyona katkıda bulunur. Çeşitli çalışmalarda hastane yatışında malnütrisyon prevalansı %30-60 arasında saptanmıştır. Malnütrisyon riskinin ortaya konmasında tarama önemlidir. Çalışmanın amacı 2011 - 2015 yılları arasında İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesinde yatan erişkin yaş grubundaki hastaların nütrisyon durumlarının değerlendirilmesi ve MR tespit edilen hastaların nütrisyon destek tedavisi takiplerinin irdelenmesidir. Materyal Metod: Retrospektif kesitsel tanımlayıcı bir çalışma olarak planlanan bu çalışmada İstanbul Tıp Fakültesi Klinik Nütrisyon Birimi tarafından 2011- 2015 yılları arasında tüm hastane erişkin hasta servislerinde gerçekleştirilen tarama sonuçları ve konsültasyonlar değerlendirildi. Hastaların malnütrisyon risklerinin ortaya konması için yapılan NRS-2002 puanlamaları, albümin, CRP, kreatinin, VKİ değerleri, eşlik eden hastalıkları ve malnütrisyon riski saptanan hastalara başlanan nütrisyonel destek tedavileri değerlendirildi. Bulgular: 5999 hastanın verisi değerlendirmeye alındı. Hastaların %85'i dahili servislerde yatmaktaydı. En sık görülen iki hastalık %37 ile kanser ve %25.4 ile DM idi. Ortanca yaş 60, VKİ 24.9 kg/m2' du. Malnütrisyon riski olan hastaların sıklığı %49.8, ciddi malnütrisyon riski olan hastaların sıklığı %17.3' dü. İleri yaş, yüksek CRP, düşük kilo, VKİ ve albümin değerleri malnütrisyon riski ile ilişkili bulundu. Hastaların %64'üne enteral ve/ veya parenteral nütrisyon destek tedavisi verildiği görüldü. Sonuç: Hastanede yatan hastalarda malnütrisyon riski belirgin olarak mevcuttur ve yatan hastaların taranması malnütrisyon riski olan hastaların ortaya konmasında ve destek tedavisi başlanmasında yararlıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction / Aim: Malnutrition can be defined as the foul state of body composition – resulting from inadequate and poor quality nutrition- causing deterioration in physical and mental functions and impaired recovery from an illness. Inflammation induced catabolic process also contributes to the malnutrition state. Various papers revealed the inpatient malnutrition prevalence as % 30-60. Screening is very important for the assessment of malnutrition risk. In our study we aimed to investigate the nutritional status and nutritional support of adult inpatients that were treated in Istanbul University Medical Faculty Hospital clinics in between 2011-2015. Material / Method: This study was designed as a descriptive retrospective cross-sectional research to evaluate the results of nutritional screening and consultations of adult inpatients implemented by Istanbul Medical Faculty Clinical Nutrition Unit. NRS-2002 scores, albumin, CRP, creatinine and BMI values were obtained and any given nutritional supports were noted. The data then was analyzed to asses if there is any relation with malnutrition risk. Findings: Data of 5999 patients were evaluated. %85 of patient were from internal medicine clinics. Cancer (%37) was the leading diagnosis while DM (%25.4) was the second frequent disease. Median age was 60, median BMI was 24.9 kg/m2. %49.8 of patients had malnutrition risk and %17.3 of patients had severe malnutrition risk. Older age, higher CRP, lower weight, VKİ and albumin levels were related to malnutrition risk. It was revealed that 64% patients received enteral and/or parenteral nutrition support Conclusion: There is a significant malnutrition risk among inpatients and nutritional screening is beneficial for revealing and giving nutritional support to patients under risk.