Palyatif bakımda yatan hastaların nütrisyon parametrelerinin retrospektif incelenmesi
Retrospective study of nutri̇ti̇onal parametersof pati̇ents hospitalized in palliativ care
  1. Tez No: 633928
  2. Yazar: MERVE KURTOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
AMAÇ: Malnütrisyon azalmış besin alımından kaynaklanan ve vücut komposizyonunda değişikliklere yol açan (azalmış yağsız kitle ve vücut hücre kütlesi), fiziksel ve zihinsel fonksiyonlarda azalmaya ve hastalıktan kaynaklanan klinik sonuçların bozulmasına neden olan durumdur. Malnütrisyon toplumda, bakım evinde ve hastanede kalan yaşlı hastalar arasında yaygın bir durumdur. Prevelansı toplumdaki yaşlılarda %15, hastanede kalan yaşlılarda %23-62, bakımevindeki yaşlılarda ise %85'in üzerinde bulunmuştur. Bu çalışmada palyatif bakımda nütrisyon durumunun değerlendirilmesi ve antropometrik, biyokimyasal ölçümler ve klinik bulgular ile ilişkisinin, malnütrisyon riski tespit edilen hastaların nütrisyon tedavisinin klinik ve laboratuvar parametreleri üzerine olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Retrospektif kesitsel olarak tasarlanan çalışmada Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Palyatif Bakım Merkezinde 1 Ocak -1 Nisan 2019 tarihleri arasında yatan 50 erkek, 81 kadın toplam 131 hasta alındı. Hastaların nütrisyon tarama skoru, mevcut olan kronik hastalıkları, kullanmış olduğu medikal tedaviler, bası yarası, aspirasyon pnömonisi hikayesi, yatış esnasında ve öncesinde nütrisyon destek yöntemi ve laboratuvar verileri kaydedildi. Hastaların nütrisyonel durumları ile kaydedilen parametrelerin karşılaştırması yapıldı. BULGULAR: Çalışma yaşları 24 ile 99 arasında değişmekte olan, 50'si (%38,2) erkek ve 81'i (%68,1) kadın olmak üzere toplam 131 olgu ile yapılmıştır. Olguların yaşları ortalaması 75,05±13,72'dur. BMI değerleri 14,4 kg/m2 ile 40,8 kg/m2 arasında değişmekte olup, ortalaması 23,84±4,83 kg/m2 'dir. Olguların %9,9'unda malnütrisyon riski görülmezken, %90,1'inde malnütrisyon vardı.
Özet (Çeviri)
AIM: Malnutrition is a condition that results from decreased food intake and causes changes in body components (reduced non-fat mass and body cell mass), causing loss of physical and mental functions and poor clinical outcomes. Malnutrition is a common condition among elderly patients in the community, nursing home and hospital. The prevalence was found above 15% in the elderly in the community, 23- 62% in the elderly in the hospital and 85% in the elderly in the nursing home. The aim of this study was to evaluate the nutritional status in palliative care and to investigate the effect of nutritional therapy on clinical and laboratory parameters in patients with a risk of malnutrition and its relationship with anthropometric measurements, biochemical and clinical findings. MATERİALS AND METHODS: In this retrospective cross - sectional study, 132 male patients (50 male, 82 female) hospitalized between 1 January - 1 April 2019 in Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Palliative Care Center were included. Nutritional screening score, chronic diseases, medical treatments, pressure sores, aspiration pneumonia history, nutritional support method and laboratory data were recorded. The nutritional status of the patients was compared with the recorded parameters. RESULTS: The study was performed on 131 cases, of which 50 (38.2%) were men and 81 (68.1%) were women, ranging in age from 24 to 99. The average age of the cases is 75.05 ± 13.72. BMI values range from 14.4 kg / m2 to 40.8 kg / m2 , and the average is 23.84 ± 4.83 kg / m2 . While no risk of malnutrition was observed in 9.9% of cases, 90.1% had malnutrition.