Triple negatif meme kanserinde immünhistokimyasal androjen reseptörü ekspresyonunun klinikopatolojik parametreler ile ilişkisi
Relationship between immunohistochemical androgen receptor expression and clinicopathological parameters in triple negative breast cancer
  1. Tez No: 447317
  2. Yazar: AYŞE GÜL ÖRMECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAN ERKUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Meme kanseri dünya genelinde kadınlarda en sık görülen, farklı biyolojik alt tiplerden oluşan heterojen bir hastalık grubudur. Triple negatif meme kanseri (TNMK), ER, PR ve HER2 ekspresyonunun olmaması ile karakterize klinikopatolojik özellikleri ve tedaviye yanıtı farklı bir alt gruptur. Agresif gidişata sahip TNMK'larda hedefe yönelik tedavi seçeneğinin olmaması prognozu kötüleştirir. Bu nedenle alttiplendirme için prognoz açısından önemli olabilecek ve tedaviyi yönlendirebilecek yeni biyobelirteçler araştırılmaktadır. Bu çalışmanın amacı TNMK'larda AR ekspresyonunun klinikopatolojik ve immünhistokimyasal bulgularını ve prognostik etkisini araştırmak ve hedefe yönelik tedavide AR'nin potansiyel önemini vurgulamaktır. Çalışmaya Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2012-2015 yılları arasında triple negatif meme kanseri tanısı alan 30 olgu dahil edildi. Çalışmada tümörlerin prognozunda rol oynayabileceği düşünülen bazı parametreler ve özellikle yeni hedefe yönelik tedavi seçeneği için alternatif olabilecek AR ekspresyonu değerlendirildi. Bu amaçla immünhistokimyasal olarak AR kullanıldı. İstatistiksel analizlerin sonucunda yaş ve menopoz durumu ile AR ekspresyonu ve lenfovasküler invazyon ve lenf nodu tutulumu ile AR ekspresyonu arasında anlamlı farklılık olmadığı gözlendi. AR ekspresyonu ile Ki-67 ekspresyonu açısından olgular arasında saptanan fark anlamlı değildi ancak p53 ekspresyonunun AR negatif olan olgularda daha fazla olduğu ve bu farkın istatistiksel olarak da anlamlı olduğu saptandı. Tümör dereceleri ile AR ekspresyon durumları arasında ise istatistiksel olarak da anlamlı negatif korelasyon olduğu görüldü ve bu sonuç literatür ile uyumlu bulundu. Evre ile AR ekspresyonu arasında da negatif korelasyon saptandı. Tümör çapı ile reseptör ekspresyonu arasındaki ilişki istatistiksel olarak da anlamlı iken lenf nodu tutulumuna bağlı evre ile AR arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Bulgular TNMK'larda AR'nin rolü olduğunu ve prognostik öneminin olabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is a heterogeneous group of diseases that are most common in women worldwide and consist of different biological subtypes. Triple negative breast cancer (TNMK) is a subset that characterized with the absence of ER, PR, and HER2 expression and distinct clinicopathologic features and response to treatment. The lack of targeted treatment options in TNMK with aggressive course worsens the prognosis. For this reason, new biomarkers that may be important for the prognosis and may direct the treatment are being investigated. The aim of this study is to investigate the clinicopathologic and immunohistochemical findings and prognostic effect of AR expression in TNMK and to emphasize the potential importance of AR in targeted therapy. Thirty patients who were diagnosed with triple negative breast cancer between the years of 2012 and 2015 in the Department of Pathology of Adnan Menderes University Medical Faculty were included. In the study, some parameters, thought to play a role in the prognosis of the tumors, and especially AR expression which may be an alternative for the new targeted treatment option, were evaluated. For this purpose, immunohistochemical AR was used. Result of statistical analysis, there was no significant difference between age and menopausal status and AR expression or lymphovascular invasion and lymph node involvement and AR expression. The difference between AR expression and Ki-67 expression was not statistically significant but it was found that p53 expression was more in AR negative cases and this difference was statistically significant. There was a statistically significant negative correlation between tumor grade and AR expression status, and this result was found to be consistent with the literature. Negative correlation was also found between stage and AR expression. While the relationship between tumor diameter and receptor expression was statistically significant, the difference between the stage, due to lymph node involvement, and AR was not statistically significant.