Meme karsinomunda immunhistokimyasal androjen reseptör ekspresyonunun klinikopatolojik parametrelerle ilişkisi
The relationship of immunhistochemical expression et androgen receptor with clinicopathologic parameters in breast carcinoma
- Tez No: 331446
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NİLGÜN KAPUCUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Meme Karsinomunda İmmunhistokimyasal Androjen Reseptör Ekspresyonunun Klinikopatolojik Parametrelerle İlişkisi AR?nin meme kanserinde yeri henüz aydınlanmamıştır. Bu çalışmada AR pozitif alt grupları tanımlamayı, AR ekspresyonunun histopatolojik alt tipler, tümör boyutu, aksiller lenf nodu metastazı, evre, histolojik grade, lenfovasküler invazyon, ÖR, PR, HER2/neu ekpresyonu ile ilişkisini belirlemeyi amaçladık. AR ekspresyonu 16 DKİS, 132 invaziv meme karsinom olgusunda değerlendirildi. Çalışmamızda DKİS olgularında AR ekspresyonu %43,8?di. DKİS olgularında AR ekspresyonu ile klinikopatolojik parametreler arasında anlamlı ilişki saptanmadı. İnvaziv karsinom grubunda ÖR %72, PR %58,3, AR %38,6 pozitif bulundu. İnvaziv karsinomların %18,9?unda Her2/neu pozitifti. AR ekspresyon oranı hem literatürdeki oranlardan hem de ÖR ve PR ekspresyonundan daha düşüktü. AR ekspresyonu ile klinikopatolojik parametreler arasında anlamlı ilişki bulunmadı. AR ekspresyonu ile ÖR ekspresyonu arasında anlamlı ilişki (p=0,012) ve pozitif korelasyon (r=0,218, p=0,012) bulundu. ÖR negatif olguların %21,6? sı AR için pozitifti. Postmenopozal grupta premenopozal gruba göre daha fazla AR ekspresyonu tespit edildi (p=0,050). İnvaziv karsinom olgularının %14,4?ü üçlü negatifti. Bu grup daha yüksek grade?li, daha sık aksiller lenf nodu metaztazı yapan ve daha fazla metastatik lenf nod sayısına sahip tümörleri içermektedir. Üçlü negatif olguların %15,7?inde üçlü negatif olmayan olguların %42,4?inde AR ekspresyonu tespit edildi. Üçlü negatif tümörler anlamlı olarak AR negatifti (p=0,027). AR ekspresyonunun ÖR ekspresyonu dışında klinikopatolojik parametrelerle ilişkisi bulunmasa da ÖR negatif, AR pozitif olgularda ve üçlü negatif AR pozitif az sayıda hastada AR hedefleyen tedaviler umut ışığı olabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Relationship of Immunhistochemical Expression et Androgen Receptor with Clinicopathologic Parameters in Breast Carcinoma The role of androgen receptor (AR) in breast carcinoma is not clear. We aimed to identify AR positive subgroups in breast carcinoma and define its relationship with clinicopathologic parameters such as histologic subtype, tumor size, axillary status, stage, histologic grade, lymphovascular invasion, hormone receptor expression and Her-2/neu overexpression. The expression of AR was investigated in 16 ductal carcinoma in situ (DCIS) and 132 invasive breast carcinoma (IBC) cases. In DCIS group there was AR expression in 43.8% of cases and there was not a significant relationship between AR expression and clinicopathologic parameters. In IBC group estrogen receptor (ER), progesterone receptor (PR) and AR were positive in 72%, 58.3% and 38.6% of cases, respectively. There was Her-2/neu overexpression in 18.9% of cases. The expression of AR was lower than ER and PR expressions. There was a significant positive correlation between AR and ER expressions (p=0.012, r=0.218). There was AR positivity in 21.6% of ER negative cases. The AR expression was significantly higher in postmenopausal cases compared to premenopausal cases (p=0.050). Triple negative cases constituted 14.4% of all carcinoma cases. In this group histologic grade, the ratio of axillary metastasis and the number of metastatic lymph nodes was significantly higher. There was AR expression in 15.7% of triple negative cases and in 42.4% of non-triple negative cases. There was a significant AR negativity in triple negative cases (p=0.027). The AR targeting therapy can reveal promising results in ER-/AR+ cases and in triple negative/AR+ cases.