Bipolar bozuklukta anksiyete duyarlılığı, dürtüsellik ve ilişkili etmenler
Bipolar bozuklukta anksiyete duyarliliği, dürtüsellik ve ilişkili etmenler
- Tez No: 447332
- Danışmanlar: DR. ÖZLEM DEVRİM BALABAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, bipolar bozukluk tanılı hastalarda anksiyete bozukluğu ektanısının, anksiyete duyarlılığının, anksiyete semptomlarının şiddeti ile dikkat, çalışma belleği, yanıt inhibisyonu, bilgi işlemleme hızı gibi bazı bilişsel işlevlerin; dürtüsellik ve klinik özellikler ile ilişkisinin incelenmesi, dürtüsellik için öngörücü faktörlerin belirlenmesidir. Metod: Araştırmanın örneklemi Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ayaktan Tedavi Ünitesi' nde tedavi gören, SCID-I kullanılarak tanısı doğrulanmış 71 ektanısı olmayan bipolar bozukluk tip I (ortalama yaş±SS=33±8; %62 erkek), 37 anksiyete bozukluğu ektanılı bipolar bozukluk tip I (ortalama yaş±SS=34±9; %32 erkek), 52 anksiyete bozukluğu (ortalama yaş±SS=31±10; %48 erkek) hastası ve 50 sağlıklı kontrolden (ortalama yaş±SS=32±8; %54 erkek) oluşmaktadır. Dürtüsellik, Barratt Dürtüsellik Ölçeği-11 (BDÖ-11) ile, anksiyete ile ilişkili belirtiler Durumluk ve Sürekli Kaygı Envanteri 1 ve 2 (STAI 1-2), Panik Bozukluğu Şiddeti Ölçeği (PBŞÖ), Olumsuz Değerlendirilme Korkusu Ölçeği (ODKÖ), Anksiyete Duyarlılığı İndeksi-3 (ADİ-3) ile değerlendirilmiştir. Nörobilişsel işlevlerin değerlendirilmesinde İz Sürme Testi A ve B, Sayı Menzili Testi ve Stroop Testi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya alınan bipolar bozukluk hastalarının %34,2' sinde anksiyete bozukluğu ektanısı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study was to examine the relationship between anxiety disorder comorbidity, anxiety sensitivity, the severity of anxiety symptoms, neurocognitive functions such as attention, working memory, response inhibition, processing speed and impulsivity, clinical features in bipolar disorder patients, and to define the predictive factors of impulsivity. Method: Subjects comprised 71 Bipolar Disorder I (mean age±SD=33±8; 62% males) and 37 Bipolar Disorder I with comorbid anxiety disorder (mean age±SD=34±9; 32% males), 52 with Anxiety Disorders (mean age±SD=31±10 y; 48% males) from Bakirkoy Research and Training Hospital for Psychiatry and Neurology Outpatient Clinic, and 50 healthy controls (mean age±SD=32±8 y; 54% males), diagnosed using the SCID-I. Impulsivity was assessed with the Barratt Impulsivity Scale-11 and anxiety with the State and Trait Anxiety Inventory 1 and 2, Panic Disorder Severity Scale, Fear of Negative Evaluation Questionnaire, Anxiety Sensitivity Index-3. Neurocognitive functioning was assessed with Trail Making Tests A and B, Digit Span Forward and Backwards and Stroop Color Word Test. Results: Comorbid anxiety disorders were present in 34,2% of the bipolar subjects.