İntihar girişimi öyküsü olan ve olmayan bipolar bozukluk hastalarında yetişkin ayrılma anksiyetesi, anksiyete duyarlılığı ve mizaç özelliklerinin incelenmesi
Evaluation of adult separation anxiety, anxiety sensitivity and temperature features in bipolar disorder patients with and without suicide attempt history
- Tez No: 799355
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAN BİLGE ŞAİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
AMAÇ: BB'de anksiyete bozukluğu ek tanısının intihar riski ile ilişkili olduğu ve intihar girişimi riskini arttırdığı bildirilmiştir. Özellikle hafif şiddetteki olgular başta olmak üzere, BB hastalarında anksiyete semptom ve sendromları sıklıkla gözden kaçmaktadır. Bu nedenle, bazı araştırmacılar tanısal görüşmelerin yanı sıra BB ve anksiyete birlikteliğine işaret edebilecek klinik ve psikolojik değişkenleri saptamaya çalışmışlardır. Bizim bu çalışmamızdaki amacımız intihar girişimi öyküsü olan ve olmayan BB olgularında anksiyete duyarlılığı, yetişkin ayrılma anksiyetesi ve mizaç özelliklerini karşılaştırmak ve bu özelliklerin birbiri ile olan ilişkisini incelemektir. METOD: Çalışmaya Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğinde ve/veya yataklı servisinde BB tanısı ile izlenen, çalışmaya katılma kriterlerini karşılayan 98 hasta dahil edilmiştir. Hastalar hayatlarında en az bir kez intihar girişiminde bulunanlar ve bulunmayanlar olarak iki gruba ayrılmıştır. Tüm katılımcıların sosyodemografik verileri ayrıntılı olarak alınmış ve klinisyen tarafından Young Mani Derecelendirme Ölçeği, Beck İntihar Niyeti Ölçeği uygulanmıştır. Ayrıca katılımcılara kendileri tarafından dolduracakları Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri (STAI-1 ve 2), Yetişkin Ayrılma Anksiyetesi Anketi (YAAA), Anksiyete Duyarlılığı İndeksi-3 (ADI-3), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve TEMPS-A ölçekleri uygulanmıştır. BULGULAR: Çalışmamızda intihar girişimi öyküsü olan ve olmayan BB olguları karşılaştırıldığında; yetişkin ayrılma anksiyetesi anketi puanı, anksiyete duyarlılığı bilişsel, sosyal alt boyutu ve toplam puanı, depresif, anksiyöz, irritabl ve siklotimik mizaç puanları intihar girişimi öyküsü bulunan grupta anlamlı olarak yüksek saptanmıştır. İntihar girişimi öyküsü bulunmasıyla anlamlı ilişkisi bulunan değişkenler arasında yapılan lojistik regresyon analizinde, yetişkin ayrılma anksiyetesi ve anksiyöz mizacın intihar girişimi öyküsüyle ilişkisi olduğu saptanmıştır. SONUÇ: İntihar girişimi öyküsü olan ve olmayan BB olgularında anksiyete duyarlılığı, yetişkin ayrılma anksiyetesi ve mizaç özelliklerini araştırdığımız çalışmamız, bilgilerimize göre daha önce yapılmamıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre BB tanılı hastalarda yetişkin ayrılma anksiyetesi ve anksiyöz mizaç özelliklerinin geçmişteki intihar girişimleriyle ilişkili olduğu, anksiyete duyarlılığının ise intihar düşüncesi ile daha anlamlı ilişkisi olduğu gösterilmiştir. Ayrıca BB olgularında, ADI fiziksel, bilişsel ve sosyal alt boyutlarının her birinin intihar düşüncesi ile pozitif korelasyon gösterdiği saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Bipolar Bozukluk, yetişkin ayrılma anksiyetesi, anksiyete duyarlılığı, mizaç
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: It has been reported that co-diagnosis of anxiety disorder in BD is associated with suicide risk and increases the risk of suicide attempt. Anxiety symptoms and syndromes are often overlooked in BD patients, especially in mild cases. For this reason, some researchers have tried to identify clinical and psychological variables that may indicate the association of BD and anxiety, as well as diagnostic interviews. Our aim in this study is to compare anxiety sensitivity, adult separation anxiety and temperament features in BD cases with and without suicide attempt history, and to examine the relationship between these features. METHOD: The study included 98 patients who were diagnosed with bipolar disorder in Aydın Adnan Menderes University Hospital Psychiatry Department outpatient clinic or inpatient service, met the inclusion criteria to study. The patients were divided into two groups as those who have attempted suicide at least once in their lives and those who have not. Sociodemographic data of all participants were taken in detail and SCID-I, YMDÖ, Beck Suicidal Intent Scale were applied by the clinician. In addition STAI-1 and 2, Adult Separation Anxiety Questionnaire, Anxiety Sensitivity Index-3 (ADI-3), Beck Depression Inventory and TEMPS-A administered to the participants to be filled in by themselves. RESULTS: In our study, when BD cases with and without suicide attempt history were compared; Adult separation anxiety questionnaire score, anxiety sensitivity cognitive, social subfactors and total scores, depressive, anxious, irritable and cyclothymic temperament scores were found to be significantly higher in the group with suicide attempt history. In the logistic regression analysis performed among the variables that were meaningfully relationship with the suicide attempt history, it was found that adult separation anxiety and anxious temperament were associated with a history of suicide attempt. CONCLUSION: Our study, in which we investigated anxiety sensitivity, adult separation anxiety and temperament features in BD cases with and without suicide attempt history, has not been conducted before, according to our knowledge. According to the results of the study, it was shown that adult separation anxiety and anxious temperament features were associated with suicide attempt history, while anxiety sensitivity was more significantly associated with suicidal ideation in patients with BD. In addition, in BD cases, each of the physical, cognitive and social subfactors of ADI was found to be positively correlated with suicidal ideation. KEYWORDS: Bipolar Disorder, adult seperation anxiety, anxiety sensitivity, temperament