Bipolar bozuklukta baş etme tutumlarının ödül ceza duyarlılığı dürtüsellik ve işlevsellikle ilişkisi
The relationship between coping attitudes and reward/punishment sensitivity, impulsivity, and functioning in bipolar disorder
  1. Tez No: 992217
  2. Yazar: ZUHAL KOÇ APAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT İLHAN ATAGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Ruhsal ve fiziksel olarak sıkıntı veren iç ve dış uyaranlara karşı uyum sağlayabilmek ve stres faktörlerinin etkilerini en aza indirebilmek için baş etme tutumları geliştirilmektedir. Stres bipolar bozukluğun kliniğine önemli etkiler yapabilmektedir, işlevselliği bozabilmektedir. Bu çalışmada amaç bipolar bozuklukta baş etme tutumlarının ve işlevsellikle ilişkilerinin incelenmesidir. Yöntem: Çalışmaya bipolar bozukluğu olan 74 kişi ve bu gruba yaş, cinsiyet ve eğitim olarak benzer 74 sağlıklı gönüllü kontrol grubu olarak alındı. Katılımcılarla demografik bilgilerin yanında Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HAM-D), Hamilton Anksiyete Derecelendirme Ölçeği (HAM-A), Young Mani Derecelendirme Ölçeği (YMRS), Baş Etme Tutumları Ölçeği (COPE), Bipolar Bozukluk İşlevsellik Ölçeği (BBİÖ) ölçekleri tamamlandı. Değişkenler arası ilişkiler hiyerarşik regresyon analiziyle incelendi. Bulgular: Bipolar bozukluk grubunun kontrol grubuna göre maladaptif baş etme tutumlarını istatistiksel olarak anlamlı derecede daha fazla kullandıkları tespit edilmiştir (p=0.030). Adaptif (p= 0.870), problem odaklı (p=0.922) ve duygu odaklı (p= 0.191) baş etme tutumları bakımından gruplar arasında fark görülmemiştir. Regresyon analizinde işlevselliği adaptif baş etme tutumlarının pozitif yönde (F(1,73=8.529, β=0.325, p˂0.01), maladatif baş etme tutumlarının ise negatif yönde (F(2,73)=6.720, β=-0.254, p˂0.01) etkiledikleri görülmüştür. Problem odaklı ve duygu odaklı baş etme tutumlarıyla işlevsellik arasında herhangi bir etki saptanmamıştır. Yapılan hiyerarşik regresyon analizinde de maladaptif baş etme tutumlarının depresyon ve dürtüselliğe aracılık ederek işlevselliği bozduğu görülmüştür. Sonuç Bipolar bozuklukta adaptif baş etme tutumlarını kullanmak işlevselliğe pozitif yönde, maladaptif baş etme tutumları kullanmak ise negatif yönde etki etmektedir. Bu nedenle tedavi planı yaparken hastaların baş etme tutumlarının ele alınması stresli yaşam olaylarının ele alınmasıyla ilgili becerilerin geliştirilmesi uzun vadede işlevselliğin artırılabilmesi açısından yararlı olabilir. İleride yapılacak uzunlamasına izlem çalışmalarıyla bu ilişkinin hastalığın klinik seyrine etkileri incelenmelidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Coping attitudes are being developed to adapt to internal and external stimuli, which are both psychologically and physically distressing, and to minimize the effects of stressors. Stress can cause significant effects on bipolar disorder clinical appearance, impairs functionality. The purpose of this study was to examine the coping attitudes and the functionality of bipolar patients. Method: 74 persons with bipolar disorder were included in the study and 74 healthy volunteers were included in this group similar as age, gender, and education. The Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D), the Hamilton Anxiety Rating Scale (HAM-A), the Young Mania Rating Scale (YMRS), the Coping Attitude Scale (COPE) and the Bipolar Disorder Functioning Scale (BSIQ) were completed with demographic information. Relations between variables were analyzed by path analysis. Results: The bipolar disorder group was more likely to use maladaptive coping attitudes at a statistically significant level than the control group (p= 0.030). There was no difference between the groups in terms of adaptive (p= 0.870), problem-focused (p= 0.922) and emotion-focused (p= 0.191) coping attitudes. Regression analysis showed that adaptive coping attitudes affected on functionality positively(F(1,73=8.529, β=0.325, p˂0.01) and maladaptive coping attitudes negatively(F(2,73)=6.720, β=-0.254, p˂0.01). No effect was found between problem-oriented and emotion-oriented coping attitudes and functionality. In hierarchical regression analysis performed, maladaptive coping attitudes were found to impaired functionality by mediating depression and impulsivity. Conclusions: Using adaptive coping attitudes in bipolar disorder effects functionality positively, while using maladaptive coping attitudes effects negatively. For this reason, the handling of patients' coping attitudes when planning a treatment, the development of skills in dealing with stressful life events may be useful in increasing the functionality of the long term. Longitudinal follow-up studies in the future should examine the clinical course effects of this disease.