Bipolar bozuklukta ödül sistemi, risk alma davranışı ve emosyonel çatışmanın endofenotip olarak incelenmesi
Endophenotypic investigation of reward system, risk-taking behavior and emotional conflict in bipolar disorder
  1. Tez No: 780150
  2. Yazar: SERAP AKPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. GÜLSER ŞENSES DİNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Amaç: Çalışmamızda ebeveynlerinden en az biri Bipolar Bozukluk (BB) tanısı almış olan çocuklar yarı-yapılandırılmış klinik görüşme ile yüksek riskli (YR) ve çok yüksek riskli (ÇYR) olarak ayrılarak YR, ÇYR ve BB tanılı olgular sağlıklı kontrol grubu (SK) ile ödül sistemi, risk alma davranışı ve emosyonel çatışma çözümlemesi açısından karşılaştırılmıştır. Çalışmadaki temel amacımız BB açısından özellikle yüksek riskli çocuklarda ödül sistemi, risk alma davranışı ve emosyonel çatışma çözümlemesinin hastalığın erken dönemde tanınabilmesini sağlayacak bir endofenotip olarak kullanım potansiyelini saptamaktır. Yöntem: Çalışmaya Ankara Şehir Hastanesi Çocuk Psikiyatri kliniğinde takipli, DSM-V'e göre BB tanılı 12-18 yaş arasındaki 25 genç dahil edilmiştir. Ankara Şehir Hastanesi Psikiyatri Kliniğinde takipli BB tanılı ebeveynlerin çocuklarından oluşan 12-18 yaş arasındaki olgular Bipolar Prodrom Semptom Skalası (BPSS) ile değerlendirilmiştir. BPSS sonucuna göre 24 olgu ÇYR, 32 olgu ise YR grubunu oluşturmuştur. Ankara Şehir Hastanesi Adölesan Kliniğine başvuran, diğer olgularla yaş, cinsiyet bakımından eşleştirilmiş, ebeveynlerinde ve kendisinde psikiyatrik bir hastalık bulunmayan 30 olgu SK grubunu oluşturmuştur. Tüm olgulara Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli-DSM-5-Türkçe Uyarlaması (ÇDŞG-ŞY-DSM-5-T), Young Mani Derecelendirme Ölçeği ve Sosyodemografik Bilgi Formu uygulanmıştır. Tüm katılımcılar Beck Depresyon Envanteri, Barratt Dürtüsellik Ölçeği-11 (BDÖ-11) ve Davranışsal İnhibisyon Sistemi/Aktivasyon Sistemi (DİS/DAS) Ölçeği'ni doldurmuştur. Ayrıca tüm katılımcılara bilgisayar ortamında Yap/Yapma (Go/No-Go) Testi, Modifiye Balon Analog Risk Testi (M-BART), Iowa Kumar Testi (IKT) ve Emosyonel Stroop Testi (EST) uygulanmıştır. Verilerin analizi IBM SPSS Statistics 25.0 paket programında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, children with at least one parent diagnosed with Bipolar Disorder (BD) were divided into high-risk (HR) and ultra high-risk (UHR) groups by semi-structured clinical interview, and cases diagnosed with HR, UHR and BD were compared with healthy control group (HC) in terms of reward system, risk-taking behavior and emotional conflict resolution. Our main aim in this study was to determine the potential of using the reward system, risk-taking behavior and emotional conflict resolution as an endophenotype that would enable early recognition of the disease in children at high risk for BD. Method: The study included 25 adolescents between the ages of 12 and 18 who were followed up in the Pediatric Psychiatry clinic of Ankara City Hospital and diagnosed with a DSM-V disorder. Patients between the ages of 12-18 years, consisting of children of parents diagnosed with BD who were followed up in the Psychiatry Clinic of Ankara City Hospital, were evaluated with the Bipolar Prodrome Symptom Scale (BPSS). According to the BPSS results, 24 cases constituted the UHR group and 32 cases constituted the HR group. The HC group consisted of 30 subjects who were admitted to the Adolescent Clinic of Ankara City Hospital, matched with the other subjects in terms of age and gender, and had no psychiatric illness in their parents or themselves. The Affective Disorders and Schizophrenia Interview Schedule for School-Age Children-Present and Lifetime Version-DSM-5-Turkish Adaptation (K-SADS-PL-DSM-5-T), Young Mania Rating Scale and Sociodemographic Information Form were administered to all patients. All participants completed the Beck Depression Inventory, Barratt Impulsivity Scale-11 (BIS-11) and Behavioral Inhibition System/Activation System (BIS/BAS) Scale. In addition, the Go/No-Go Task, Modified Balloon Analog Risk Task (M-BART), Iowa Gambling Task (IKT) and Emotional Stroop Test (EST) were administered to all participants in a computerized environment. Data were analyzed using IBM SPSS Statistics 25.0 package program.