Epilepsi hastalarının yakınlarında anksiyete depresyon ve yaşam kalitesi üzerine etkileri
Anxiety and depression in the caregivers of patients with epilepsy and their effects on the quality of life
- Tez No: 447368
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Amaç: Bu çalışmada epilepsi hastalarının yakınlarında artmış olduğunu düşündüğümüz fiziksel ve psikolojik yükün hasta yakınlarının duygudurumları üzerinde etkisinin olup olmadığını ve yaşam kaliteleri üzerindeki yansımalarını saptamak amaçlandı. Metod: Çalışmamızda hasta grubu, hasta yakını grubu ve kontrol grubu olmak üzere 3 ayrı grup oluşturuldu. Tüm grupların sosyodemografik özellikleri ile birlikte, hastaların epilepsi hastalığına ilişkin özellikleri kaydedildi. Veriler SPSS v22.0 veri tabanında incelenerek analiz edildi. Ölçek puanları bakımından grupların karşılaştırılmasında, iki grup için Independent Samples t test, üç ve daha fazla grup için One-Way ANOVA testi kullanıldı. Kategorik değişkenler arası ilişkilerin incelenmesinde verilerin dağılım şekline bağlı olarak Pearson chi-square veya Likelihood ratio testleri kullanıldı, sürekli değişkenler için Pearson korelasyon katsayısı hesaplandı. P değeri
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it is aimed to evaluate the effects of increased physical and physiological burden of relatives of epileptic patients on their mood states and life qualities. Method: Three seperate groups enrolled in our study which were the patient group, the relative group and the healthy group. Sociodemographic features of all three groups and epileptic disease features of the patients were recorded. Collected data was analysed in SPSS v22.0 program. Independent Samples t test was used for the comparison of scale scores of two groups and One Way ANOVA test was used for the comparison of three or more groups. Pearson chi-square or Likelihood ratio tests were used for the evaluation of relations between categorical variables. P values smaller than 0.05 were accepted as significant. Findings: Scale scores of relatives indicated the increased risk of anxiety and depression as well as the deteriorated life quality in relatives. Results: Having an epileptic patient amongst their relatives was found to be an independent risk factor for increased anxiety and depression in relatives of epileptic patients.