Mide kanserli olgularda helikobakter pilori sıklığı histolojik ve serolojik çalışma
- Tez No: 44737
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜLYA UZUNİSMAİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Onkoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Oncology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
33 ÖZET Son görüşlere göre H.pilori infeksiyonu mide kanser riskini artır maktadır. Bu ilişkiyi incelemek amacı ile 30 mide kanserli ve 15 asempto- matik kişi çalışmaya alındı. H.pilori infeksiyonu tanısı için iki yöntem birlikte kullanıldı, seroloji ve histoloji. Histolojik inceleme asemptoma- tiklerde antral biyopsilerle, rezeksiyon uygulananlarda (20 vaka) tümör- süz dokudan (mümkünse antrumdan) alman örneklerde yapıldı. Tümör tiplemesinde Lauren klasifikasyonuna uyuldu. H.pilori infeksiyonu mide kanserli hastalarda % 66.7 (20/30) asemptomatiklerde % 86.7 (13/15) saptandı. Mide kanserli hastalarda se- ropozitivite % 56.7 (17/30), histolojik pozitiflik % 45 (9/20) bulundu. İstatistiksel olarak anlamlı olmamasına rağmen, mide kanserli ol gularda H.pilori tanısında seroloji, histolojiye göre daha başarılı idi. H.pilori infeksiyonu diffüz tip mide kanserlerine % 77.8, intesti nal tip mide kanserlerine % 55.6 oranında eşlik etmekte idi. SONUÇ: H.pilori infeksiyonu ile mide kanseri ve tipleri arasında ilişki ku rulamadı.
Özet (Çeviri)
34 SUMMARY According to the recent opinions Helicobacter pylori infection inc reases the risk of gastric carcinoma. To detect this relationship we studi ed 30 gastric cancer patients and 15 asymptomathics. For the diagnosis of H.pylori infection, two diagnostic tecniques was used together, serology and histology. Histologic examination for H.pylori infection was done with antral biopsies in asymptomathics, and tumor free tissues who under gone resection (if available antral samples are preferred). Lauren classifi cation was used for typing cancer. H.pylori infection was 66.7 % (20 of 30) in gastric cancer patients, 86.7 % (13 of 15) in asymptomathics. Seropositivity in patients with gas tric cancer was 56.7 % (17 of 30), histological positivity was 45 % (9 of 20). Altough there was not statitically differences, serology was more suc- cesfull for the diagnosis of H.pylori in patients with gastric carcinoma. H.pylori positivity was detected more often in patients with diffu se type gastric carcinoma (% 77.8) than intestinal type gastric carcinoma ( % 55.6). Conclusions: The contribution was not done between H.pylori in fection and gastric carcinoma and types of gastric carcinoma.