8 haftalık halk dansları eğitiminin üniversite öğrencilerine denge, reaksiyon zamanı ve ritim duygusuna etkisi.
The effect of 8 weeks folk dances training on balancereaction time and rhythm sension of university students
- Tez No: 634608
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜRSEL BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın amacı, 8 haftalık halk dansları eğitiminin üniversite öğrencilerinin denge, reaksiyon zamanı ve ritim duygusu üzerine olan etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya 19- 23 yaşları arasında toplam 40 öğrenci dahil edildi. Çalışmaya katılan 20 öğrenci kontrol gurubu olup, 20 öğrenciye de temel halk dansları eğitimi haftanın üç günü doksan dakika olarak verilmiştir. Araştırma içerisindeki gruba çalışmanın bir gün öncesi ve bir gün sonrasında boy, kilo, denge, görsel ve işitsel reaksiyon zamanı ve ritim duygusu ölçümleri yapıldı. Denge ölçümü için izokinetik denge testi yapıldı. Çalışmadan elde edilen verilerin normal dağılım testi Kolmogorov-smirnov ve Shapiro Wilk testleri ile yapılmıştır. Verilerin gruplara göre normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir (p>0,05). İşitsel reaksiyon zamanı, görsel reaksiyon zamanı, api, vücut ağırlığı, osi ve mli değişkenleri ön test ve son test değerleri karşılaştırması için eşleştirilmiş t testi kullanılmıştır. Ritim algılama ve uygulama becerisi ölçeği ön test ve son test gruplamaları arasındaki ilişkinin analizinde ise McNemar testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of 8-week folk dance education on balance, reaction time and rhythm sension of university students. A total of 40 students aged 19-23 years were included in the study. Participants were divided into two groups. 20 students of them were determined as control group. The other groups performed basic folk dance training was given to the students as ninety minutes three days a week. Age, height, weight, balance, visual and auditory reaction time and rhythm sension were measured in groups one day before and one day after the study. Isokinetic balance test was performed for balance measurement. The normal distribution test of the data obtained from the study was carried out with Kolmogorov-smirnov and Shapiro Wilk tests. The data showed normal distribution according to the groups (p> 0.05). Paired t test was used to compare the pre-test and post-test values of auditory reaction time, visual reaction time, api, body weight, osi and mli. McNemar test was used to analyze the pre-test and post-test of correlation between rhythm perception and performing skill scale.