Doğu Karadeniz Bölgesi ortaokul çocuklarında nutrisyonel anemi prevalansı
Prevalance of nutritional anemia in middle school children of East Karadeniz Region
- Tez No: 447403
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL ERDURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Giriş-Amaç: Anemi hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde, insan sağlığını etkileyen, sosyal ve ekonomik açıdan önemli sonuçları olan küresel bir halk sağlığı sorunudur. Anemilerin en sık nedeni nutrisyonel eksikliktir. Demir eksikliği (DE), vitamin B12 eksikliği ve folik asit eksikliği başlıca nutrisyonel anemi nedenlerindendir. Çalışmamızda Doğu Karadeniz Bölgesi ortaokul çocuklarında nutrisyonel anemi prevalansınn saptanması amaçlandı. Materyal-Metod: Doğu Karadeniz Bölgesi'nde bulunan tüm il ve ilçeler, sahil ve iç (yüksek) kesim olmak üzere iki gruba ayrıldı. Sahil ve yüksek kesim grubundaki il ve ilçeler kişi başına düşen milli gelir durumuna göre en düşükten en yükseğe doğru sıralandı, sıralamada medyan ilçe sahil kesiminde Sürmene-Trabzon, yüksek kesimde Tonya-Trabzon oldu. Çalışma 5. ve 8. sınıflarda yapıldı. Öğrencilere öncelikle anket uygulandı. Vakalardan tam kan sayımı, serum demiri, serum demir bağlama kapasitesi, ferritin, vitamin B12, folik asit ve CRP çalışıldı. Bulgular: Ailesinden izin alınan toplam 824 öğrenciye anket uygulandı. En fazla parametre bakılabilen 608 öğrencinin 337'si (%55) kız, 271'i (%45) erkekti. Bu öğrencilerin 378'i (%62) sahil kesiminde, 230'u (%38) yüksek kesimde yaşıyordu.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: Anemia is a global public health issue which effects human health and eventuate important social and economic outcomes in both developing and developed countries. Nutritional deficiency is the most common cause of anemia. Iron deficiency (ID), vitamin B12 deficiency and folic acid deficiency is leading causes of nutritional anemia. In this study we aim to identify the prevalence of nutritional anemias in middle school children of east Karadeniz region. Method: All province and districts in east Karadeniz region were divided into two groups; seaside and interior (high altitude) by location. Each group was aligned by per capita income from lowest to highest. In seaside group median district was Surmene/Trabzon and in high altitude group median district was Tonya/Trabzon. Study was conducted in 5th and 8th grade students in Tonya and Surmene. First, questionnaires were performed to students and later whole blood count, serum iron, serum iron binding capacity, ferritin, vitamin B12, folic acid and CRP levels were measured. Results: Questionarres was performed to 824 students whose parents gave informed consent. Laboratory measurements was done to 337 (55%) female and 271 (45%) male, total of 608 students. Of these students, 378 (62%) were living in seaside and 230 (38%) were living in high altitude.