Siproteron asetat uygulaması ile gelişen testis zedelenmesinin geriye dönüşü ve anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörü ilaçların erken dönemdeki etkisi
The effect of angiotensin converting enzyme inhibitor drugs in reversal of cyproterone acetate related testicular injury in the EARLY period
- Tez No: 447404
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİN ÖZYAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Antiandrojenler ileri evre prostat kanserinin tedavisi yanında günümüzde daha genç yaştaki hastalarda farklı endikasyonlarla kullanılabilmektedir.Bu durum antiandrojenlerin üreme sistemine olan geçici veya kalıcı etkilerinin de incelenmesini zorunlu kılmıştır. Siproteron asetatın testis zedelenmesine neden olduğu bilgisinin ışığında siproteron asetata bağlı testis zedelenmesinin geriye dönüşü ve anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörleri olan ilaçlardan kaptopril ve lizinoprilin sürece etkisini incelemek amaçlanmıştır. Her biri 6 denek barındıran 9 grup oluşturulmuştur. Grup 1, Grup 2 ve Grup 3 (1-siproteron asetat ve 3 gün SF, 2- siproteron asetat ve 7 gün SF, 3- siproteron asetat ve 14 gün SF) Grup 4, Grup 5, Grup 6 (4- siproteron asetat ve 3 gün kaptopril, 5- siproteron asetat ve 7 gün kaptopril 6- siproteron asetat ve 14 gün kaptopril) Grup 7, Grup8, Grup 9 (7- siproteron asetat ve 3 gün lizinopril, 8- siproteron asetat ve 7 gün lizinopril, 9- siproteron asetat ve 14 gün lizinopril) deneklerinin ilaç uygulamaları sonrasında testis histolojisi incelenmiştir. Siproteron uygulaması ile oluşturulan testis histolojisindeki bozuklukların ilk 3 gün içinde geri dönüşümlü olduğu tespit edilmiştir.ADE inhibitörlerinden kaptopril ve lizinoprilin bu süreye bir etkisinin olmadığı görülmüş fakat kaptoprilin iyileşme sürecinde ödem ve germ hücre azalması gibi istenmeyen etkileri önleyebildiği görülmüştür.Bu etkinin kaptoprilin sahip olduğu SH grubunun katkısı sonucunda geliştiği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Antiandrogens are used in the treatment of metastatic prostatic carcinoma.They are nowadays used for various indications and in younger age groups. The effects of antiandrogens on male sexual organs were investigated and cyproterone acetate was found to cause testicular injury. We aimed to investigate the effects of angiotensin converting enzyme inhibitors captopril and lisinopril on reversal of the injury. Nine groups, consisting 6 rats each, were used. Rats in groups 1, 2 and 3 were given cyproterone acetate plus saline for 3, 7 and 14 days. Rats in groups 4, 5 and 6 were given cyproterone acetate plus captopril for 3, 7 and 14 days. Rats in groups 7, 8 and 9 were given cyproterone acetate plus lisinopril for 3, 7 and 14 days. At the end of administration, the testicles were excised and examined. Cyproterone acetate caused histopathological detoriation in testes. Cyproterone acetate-induced testicular injury was found to be reversed at the third day in all groups. It was concluded that cyproterone acetate caused a reversible testicular injury which was observed to be similar in all groups (saline, captopril and lisinopril treated groups). However, captopril treatment was thought to prevent inflammatory reactions during the recovery period.