Septik şok ve obezite ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of relationship between septic shock and obesity
- Tez No: 447426
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU TOPELİ İSKİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Sepsis enfeksiyona uygunsuz immün yanıt sonucu meydana gelir. Bundan dolayı, sepsis yoğun bakım hastalarında en sık mortalite nedenlerinden biridir. Sepsis mortalitesinde yaşlılık, erkek cinsiyet, siyah ırk, kronik hastalıkların sayısı ve ciddiyeti gibi birçok faktör rol oynamaktadır. Ayrıca hastanın vücut kitle indeksinin (VKİ) de bu nedenlerden biri olabileceği düşünülmektedir. Yakın zamanda yapılan birçok gözlemsel çalışmada artmış VKİ ve obezitenin sepsis ve septik şokta, daha düşük VKİ'ye sahip olanlara göre düşük mortaliteye sahip olduğu bulunmuştur. Bu durum obezite paradoks olarak tanımlanmaktadır. Leptin yağ dokusundan salınan bir hormon olup düzeyi yağ dokusu miktarıyla doğru orantılıdır. Leptin humoral ve adaptif immünite üzerinde birçok etkiye sahiptir. Bu yüzden leptinin, obezite paradoksunda önemli bir rolü olabilir. Bu çalışmada, septik şok hastalarının VKİ'leri ile mortaliteleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlandı. Çalışmaya Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesi'ne Eylül 2014-Ocak-2016 tarihleri arasında yatan ve“surviving sepsis”kılavuzuna göre septik şok tanısı alan erişkin hastalar (n=52) alındı. Hastalar septik şok tanısı aldıktan sonra 09.00'da leptin örneği alındı. Leptinle birlikte hastaların tüm demografik ve laboratuvar verileri prospektif olarak kayıt edildi. Leptin düzeylerini karşılaştırmak için polikliniğe başvuran bireylerden kontrol grubu (n=27) oluşturuldu. Hastalar ve kontrol grubu VKİ'lerine göre (WHO obezite sınıflaması) 5 grupta (Grup 1:
Özet (Çeviri)
Sepsis occurs because of inappropriate immune response to infection. Therefore, it is one of the most common causes of mortality in critically-ill patients. Many factors play a role in sepsis mortality such as senility, male gender, black race, the number and severity of chronic diseases. In addition, the patient's body mass index (BMI) is thought to be one of those reasons. Recent observational studies showed that patients with increased BMI and obesity have lower mortality rate in the course of sepsis and septic shock compared to patients with lower BMI. This situation is described as obesity paradox. Leptin is a hormone released from adipose tissue, whose level is proportional to the amount of adipose tissue. Leptin has many effects on humoral and adaptive immunity. Therefore, leptin may play an important role in the obesity paradox. The aim of this study was to investigate the relationship between mortality and body mass index (BMI) in patients with septic shock. Between September 2014 and January 2016, 52 septic shock patients who were admitted to Hacettepe University Faculty of Medicine medical intensive care unit and carrying the necessary criteriae for septic shock were evaluated. We measured leptin levels at 9:00 a.m. after patient has been diagnosed with septic shock. In addition to leptin, all demographic and laboratory data of the patients were recorded prospectively. A control group (n=27) from the outpatient clinic was created for comparison of leptin levels. Patient and control group were divided into 5 groups according to BMI (WHO obesity classification: Group 1: