Geriatrik yaş grubunda maskeli hipertansiyonun kognitif fonksiyonlarla ilişkisi
Relationship between masked hypertension and cognitive functions in geriatric population
  1. Tez No: 447427
  2. Yazar: MERT EŞME
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU BALAM YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Maskeli hipertansiyon kavramı, ofis ölçümüyle kaydedilen kan basıncı değerinin normal sınırlarda olması, ambulatuar kan basıncı ölçümüyle yapılan ölçümlerde ise, gün içi kan basıncı ortalaması, gece kan basıncı ortalaması, ya da 24 saatlik ortalama kan basıncı değerinin normal sınırların üzerinde olduğu durumu ifade eder. Hipertansiyonun kognitif fonksiyonlar üzerindeki etkisi sıkça araştırılmıştır. Ancak, maskeli hipertansiyonun kognitif fonksiyonlara etkisi bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı geriatrik yaş grubundaki hastalarda saptanan maskeli hipertansiyonun, kognitif fonksiyonlarla olan ilişkisini araştırmaktır. Çalışmaya, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Geriatri Bilim Dalı polikliniğine başvuran 102 hasta dahil edilmiştir. Çalışmada, bilinen hipertansiyon tanısı olan ya da herhangi bir antihipertansif ilaç kullanan hastalar ile bilinen demansı olan hastalar dışlanmıştır. Tüm hastalara ambulatuar kan basıncı ölçüm cihazı takılmış ve 24 saatlik kan basınçları gün içi, gece ve 24 saat ortalaması olacak şekilde 3 ayrı parametre olarak kaydedilmiştir. Tüm hastalara kapsamlı geriatrik değerlendirme testleri ve nöropsikiyatrik testler uygulanmıştır. Maskeli hipertansiyon tanısı European Society Of Cardiology (ESC) 2013 kılavuzundaki tanımlar esas alınarak konulmuştur. Yapılan analizler sonucunda maskeli hipertansiyonu olan hastaların sayısı 44 (%43) olarak bulunmuştur. Bu hastaların kognitif değerlendirme testlerinden olan Mini Mental Durum Değerlendirme Testi (MMSE), Hızlı Hafif Kognitif Bozukluk Tarama Testi (Quick Mild Cognitive Impairment) (QMCI) ve Kategorik Akıcılık testlerinden normal olan gruba göre istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde daha düşük puan aldıkları görülmüştür (sırasıyla p=0,011; p=0,046; p=0,004). Montreal Kognitif Değerlendirme Ölçeği (MOCA) test skoru maskeli hipertansiyonu olan hastalarda daha düşük saptanmıştır, ancak bu düşüklük istatistiksel olarak anlamlı değildir. Maskeli hipertansiyonu olan hastalarda ayrıca son organ hasarı parametrelerinden spot idrar albümin/kreatinin oranı ve sol ventrikül kitle indeksi istatistiksel olarak anlamlı derece yüksek bulunmuştur (sırasıyla p=0,021; p=0,046). Bu çalışma, maskeli hipertansiyonu olan geriatrik hastalarda kognitif fonksiyonların normotansif hastalara göre azalmış olduğunu göstermektedir. Ayrıca hipertansiyonun sebep olabileceği son organ hasar göstergelerinden albümin atılımı ve sol ventrikül hipertrofisinin, maskeli hipertansiyonu olan hastalarda da görüldüğü saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Masked hypertension describes the state that blood pressure values are within normal ranges when recorded by office measurements but the average daytime blood pressure, mean blood pressure at night or the 24-hours average blood pressure values are above the normal range when recorded by ambulatory measurements. Effect of hypertension on cognitive functions has been frequently investigated. However, the effect of masked hypertension on cognitive functions is still unknown. The aim of this study is to investigate the possible associations between masked hypertension and cognitive functions and their effects in geriatric population. One hundred-two patients who were admitted to the Geriatric Medicine outpatient clinic of Hacettepe University, Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine were included in the study. Patients who have been diagnosed with hypertension or dementia previously or using any antihypertensive medication were excluded. All patients underwent ambulatory blood pressure measurement procedures and values were recorded as three separate parameters, which were average daytime blood pressure, mean blood pressure at night and the 24-hours average blood pressure. Comprehensive geriatric assessment tests and neuropsychological tests were administered to all patients. The diagnosis of masked hypertension was based on the definitions in the 2013 guideline of the European Society of Cardiology (ESC). As a result of the analysis, 44 of 102 patients (43%) were diagnosed with masked hypertension. Patients with masked hypertension had significantly lower scores on Mini-Mental State Examination (MMSE) test, Quick Mild Cognitive Impairment Test (QMCI) and Categorical Fluency Test than the control group (p = 0.011; p = 0.046; and p = 0.004; respectively). Montreal Cognitive Assessment Scale (MOCA) test score was found to be lower in patients with masked hypertension, although this result was not statistically significant. Spot urine albumin/ creatinine ratio and left ventricular mass index which are the parameters of end-organ damage were significantly higher in patients with masked hypertension (p = 0.021; p = 0.046; respectively). This study shows that geriatric patients with masked hypertension, compared to normotensive patients have decreased cognitive functions. In addition, urinary albumin excretion and left ventricular hypertrophy which are the parameters of end-organ damage caused by hypertension, were determined in masked hypertension patients.