Hacettepe kohortu erişkin kistik fibrozis hastalarının epidemiyolojik, klinik, laboratuvar özellikleri ve hastalarda anksiyete ve depresyon belirtilerinin sıklığı
Epidemiologic, clinical, laboratory findings of adult patients with cystic fibrosis of Hacettepe cohort and prevalence of anxiety and depression symptoms
- Tez No: 447434
- Danışmanlar: PROF. DR. KAHRAMAN AHMET SALİH EMRİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kistik fibrozis (KF) yaşam süresini kısıtlayan beyaz ırkın otozomal resesif geçişli en sık genetik hastalığıdır. Tüm dünyada uygulanan tedaviler ve yakın izlemle ortalama yaşam süresi uzamakta ve erişkin hasta sayısında artış görülmektedir. Bu çalışmada Ocak 2014 ve Aralık 2015 tarihleri arasında Hacettepe Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı'nda takip edilen 18 yaş ve üzerindeki 76 KF hastasının epidemiyolojik, klinik ve laboratuvar özellikleri incelendi ve erişkin grupta giderek sıklığı artan komplikasyonlardan olan anksiyete ve depresyon semptom sıklığı araştırıldı. Hasta verileri iki yıl süresince düzenli olarak kaydedildi ve 62 hastaya Hastane Anksiyete ve Depresyon ölçeği uygulandı. Hastaların yaş ortalaması 24,5 5,25 idi ve ortalama tanı yaşı 96 aydı. En sık mutasyon tipi F508del mutasyonuydu ve allel frekansı %39,4'tü. Balgam kültür sonuçları incelendiğinde en sık patojenlerin P. aeruginosa ve S. aureus olduğu görüldü. Hastaların %63'ünde VKİ hedef değerlerin altındaydı. KF ilişkili diyabeti olan hastalarda VKİ istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde daha düşüktü. Hastaların %23'ünde FEV1 değeri %40'ın altındaydı. Hastaların %47'si solunum fizyoterapisi uygulamıyordu. Diyabeti ve VKİ daha düşük olan hastalarda FEV1 değerlerinin daha düşük olduğu görüldü. Hastaların %32'sinde anksiyete skoru, %19'unda ise depresyon skoru 8 idi. Kadın hastalar ve FEV1'i
Özet (Çeviri)
Cystic fibrosis (CF) is the most common, autosomal recessive, life-limiting disease among white population. With new treatment options and close-monitoring, average life expectancy and adult patient numbers are increasing. In this study, 76 CF patients' epidemiological, laboratory and clinical characteristics and anxiety and depression symptoms' frequency, which were gradually increasing in adult population, were examined. These patients were 18 ages and over and were followed by Hacettepe University Department of Chest Diseases between January 2014 and December 2015. Patients' data were recorded on a regular basis for two years and Hospital Anxiety and Depression Scale were performed to 62 patients. The average age of the patients was 24.5 ± 5.25, and the mean age at diagnosis was 96 months. The most common mutation type was F508delta mutation and allele frequency was 39.4%. When sputum culture results were analyzed, it was found that the most common pathogens were P. aeruginosa and S. aureus. 63 percent of patients' body mass index (BMI) were below the target value. Patients with CF-related diabetes had lower BMI to be statistically significant. 23 percent of patients' FEV1 values were below 40%. 47 percent of patients were not doing respiratory physiotherapy. It was seen that patients with diabetes and low BMI had lower FEV1 values. 32 percent of patients' anxiety and 19 percent of patients' depression scores were above 8 points. Higher anxiety scores were more common in women and the patients with FEV1 values less than 70%. A positive correlation was observed between anxiety and depression scores. In conclusion, to ensure appropriate patient follow-up in adults, adult CF center and doctor numbers should be increased and to improve breathing capacity, nutritional status and adherence to treatment should be improved. In terms of anxiety and depression, patients should be screened regularly.