Vitiligo hastalığı ile metabolik sendrom ilişkisi
Evaluation of metabolic syndrome components in vitiligo; A prospective study
  1. Tez No: 447435
  2. Yazar: FATMA EFSUN KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA NİLGÜN ATAKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kılınç E. Vitiligo Hastalığı ile Metabolik Sendrom İlişkisi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Deri ve Zührevi Hastalıklar, Uzmanlık Tezi. Ankara, 2016. Vitiligo hastalığı fonksiyonel melanositlerin azalması sonucu oluşan süt beyazı makül ve yamalarla karakterize deri hastalığıdır. Etiyopatogenezi tam olarak bilinmemekle birlikte; etiyolojisinde hem genetik hem de çevresel faktörlerin rol oynadığı düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı vitiligo hastalarının metabolik sendrom kriterleri açısından değerlendirilmesi ve metabolik sendrom sıklığının saptanmasıdır. Çalışmaya 155 vitiligo hastası ve kontrol grubu için de 155 gönüllü birey dahil edildi. Hasta ve kontrol gruplarının metabolik sendrom kriterleri açısından değerlendirildiği bu çalışmada açlık kan şekeri(93 ±20,82 vs 87,78±11,40mg/dl, p=0,013), sistolik ve diyastolik kan basınçları açısından hasta grubunda anlamlı olarak daha yüksek bulunurken(SKB 115/74±15,53 vs 109,29±14,67 mm-Hg; p=0,02 DKB 74,83±10,07 vs 71,38±9,17 mm-Hg; p= 0,05) Hdl-Kolesterol düşüklüğü (50,08±10,9 vs 50,13±12,37 p=0,97), trigliserid yükseliği(127,±75,9 vs 123,45±71,85mg/dl p=0,63) ve bel çevreleri(94,2±13,06cm vs91,72±11,85cm; p=0,08) açısından iki grup arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Hasta ve kontrol gruplarının arasında VKİ değerlendirilmesinde hasta grubunda anlamlı olarak daha fazla obez bireyin olduğu görüldü (%23,9 vs %10,3 p=0,025). Kardiyovasküler hastalık açısından risk oluşturan LDL-Kolesterol(134±31 vs 125,9±90.86 md/dL; p=0,031) ve CRP düzeyleri de hasta grubunda anlamlı olarak daha yüksek seviyelerde bulundu(0,36+/-0,24 vs 0,26+/-0,14mg/L, p=0,05).
Özet (Çeviri)
Kılınç E. Evaluation of metabolic syndrome components in vitiligo; a prospective study. Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis in Dermatology and Venereology, Ankara, 2016. Vitiligo is an acquired hypopigmentary disorder that is clinically characterized by depigmented macules and patches due to loss of functional epidermal melanocytes. Immunologic disregularities leading to autoimmunity and inflammation are believed to play a role in disease pathogenesis. It is unknown if the increased oxidative stress and pro-inflammatory cytokines may be a predilection for developing metabolic complications in vitiligo patients. Ethiopathogenesis of vitiligo are stil unknown, both genetic and environmental factors are believed to play a role in disease pathogenesis. The purpose of this study was to investigate metabolic syndrome prevalance in vitiligo patients. 155 vitiligo patients and 155 age and sex matched individials were enrolled for patient and control groups. Patients and controls were evaluated for metabolic syndrome criteria. Fasting blood glucose levels(93 +/-20,82 vs 87,78+/-11,40 p=0,013), systolic and diastolic blood pressure were statistically higher in patients than controls (SBP 115/74±15,53mm-Hg vs 109,29±14,67mm-Hg p=0,02 DBP 74,83±10,07 vs 71,38±9,17; p= 0,05). There were not a significant difference between the groups for HDL-cholesterol ( 50.08 ± 10.9 p = 0.97), triglyceride levels (127 ± 75.9 p = 0.63) and waist circumference (94.2 ± vs91,72 13.06 ± 11.85; p = 0.08). Evaluation for body mass index between patient and control groups; obese individuals were found significantly higher in patients than controls(23.9% vs 10.3% p = 0.025). LDL-chosterol and CRP levels which were important for development of cardiovascular disease were higher in patients groups than controls(134 ± 31 vs 125.9 ± 90.86 md / dL and 0.36 +/- 0.24 vs 0 26 +/- 0,14mg / L p = 0.031 and respectively). They were a statistically significant difference between vitiligo and control groups regarding to presence of metabolic syndrome According to National Cholesterol Education Program Adult treatment panel (NCEP ATP III) and International Diabetes Federation (IDF) for metabolic syndrome. Presence of metabolic syndrome were higher in vitiligo group than control group (n=58, 37,4% vs n=30 19,4% according to NCEP ATP3, n=62, 40% vs n=41, 26,5% according to IDF; p value were