Köpeklerde ovaryohisterektomi öncesi karprofen, tarantula cubensis ve sefovesin sodyum uygulamalarının postoperatif ağrı bulguları ve komplikasyonları üzerine etkisi
Effect of pre-ovariohysterectomy administration of carprofen, tarantula cubensis and cefovecin sodium on singns of postoperative pain and complications in dogs
  1. Tez No: 447443
  2. Yazar: ORHAN AKIN KİREMİTÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESİH KOCAMÜFTÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yapılan çalışmanın amacı; köpeklerde ovaryohisterektomi operasyonları sonrasında oluşabilecek komplikasyonlara ve ağrı bulgularına Karprofen (Rymadyl), Tarantula cubensis (Theranekron) ve Sefovesin sodyum (Convenia) uygulamalarının etkilerinin araştırılmasıdır. Çalışma grupları, her grupta 10 adet köpek olacak şekilde rastgele seçildi. Köpeklere operasyondan bir gün önce; Karprofen (4mg/kg/gün, subkutan), Tarantula cubensis (köpeğin büyüklüğüne göre 0,5-3 ml, subkutan) ve Sefovesin sodyum (8mg/kg, subkutan) uygulandı. Operasyon sonrası 10 gün boyunca abdominal ya da vaginal kanamalar, operasyon yarasının açılması, enfeksiyonu, absesi, ödemi, kanaması, hematomu, hipotermi, peritonis, eviserasyon, fıtıklaşma, idrar kaçırma, diyare, anoreksi, ölüm takipleri yapıldı. Operasyondan sonraki 5. gün ve 10. gün tam kan sayımları (wbc, rbc, hemoglobin, hemotokrit), renal (bun, creatin) ve hepatik (alt, ast) fonksiyonlar açısından takipleri yapıldı. Operasyona bağlı ağrı skorları 0, 2, 8, 24. saatlerde gözlemlendi. Ensizyon yerinin görünümü ve oluşabilecek reaksiyonları 0 ile 4 arasında derecelendirilerek değerlendirildi. Sonuç olarak, Sefovesin sodyum kullanımı diğer iki ilaca (Karprofen, Tarantula cubensis) göre anestezi süresinin uzunluğu, operasyon sonrası solunum sayısı fazlalığı, beden ısısının yüksekliği ve daha az operasyon yarası enfeksiyonu meydana getirmesi sebebi ile daha avantajlıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; is to examine the effects of the complications and the pain scalas on dogs when Karprofen (Rymadyl), Tarantula cubensis (Theranekron) and Cefovesin sodium (Convenia) were applied after ovariohysterectomy operations. Study groups were randomly selected and each group consisted of 10 dogs. One day before the operations, the dogs were given the injections of Karprofen (4mg/kg/day, subcutan), Tarantula Cubensis (depending on the dog's sizes 0,5-3 ml, subcutan) and Cefovecin sodium (8mg/kg, subcutan). Each dog has been examined for 10 days after the operation and followed by their abdominal or vaginal haemorrhages, operation wound dehiscence, infection, abscess, edema, haemorrhage, hematoma, hypotermia, peritonis, evisceration, herniation, urinary incontinence, diarrhea, anorexia, death. On the 5. and 10. days after operation complete blood count were followed by (wbc, rbc, hemoglobin, hematocrit), in terms of renal (bun, creatin), and hepatic (alt, ast) functions. Operation related pain scores were observed on the 0, 2, 8, 24. hours. The incision site appearance and the possible reactions were assessed by scaling between 0 to 4. Conclusion; use of Cefovesin sodium may be preferred to other two drugs, when considering prolonged duration of anesthesia, post operation respiration increase, raise of body temperatures and less infections on the operation wound.