Postnatal gelişim sürecinde bıldırcın akciğerlerinde klaudinler
The claudins in quail lung during post-hatching period
  1. Tez No: 447468
  2. Yazar: DERYA ATMACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER KÜÇÜK BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, klasik klaudinler grubuna dahil, klaudin-1, -3 ve -4'ün bıldırcın akciğerlerinde varlığı ve lokalizasyonunu belirlemek amacıyla yapıldı. Çalışmada 1, 5, 12, 30 ve 125 günlük her yaş grubundan 5 adet olmak üzere toplam 25 adet erkek bıldırcın akciğeri kullanıldı. Kesitler, akciğerlerin genel yapısının belirlenebilmesi için Crossman'ın üçlü boyaması ile boyandı. Bıldırcın akciğerlerinde, klaudin-1, -3 ve -4'ün lokalizasyonları Strept-Avidin Biotin Kompleks (Strept-ABC) peroksidaz immunohistokimyasal boyama yöntemi ile belirlendi. Yumurtadan çıkışın 1. gününden itibaren tüm yaş gruplarında tipik respiratorik epitelle örtülü olan sekonder bronş duvarı; hiyalin kıkırdak parçacıkları, kas tabakası ve dıştan bağ doku ile sarılıydı. Kanatlı akciğerinin fonksiyonel bölümünü oluşturan tersiyer bronşların (parabronşlar), bıldırcın akciğer dokusunda gelişimin her döneminde sütun şeklinde uzandığı ve yassı epitel hücreleri ile örtülü olduğu belirlendi. Parabronşların duvarının atria'lardan dolayı odacıklara ayrıldığı görüldü. Sekonder bronşların, respiratorik epitelinin parabronşları örten yassı epitelle devam ettiği ve epitelin, granüler hücreler, yassı atrial hücreler ve yassı respiratorik hücrelerden oluştuğu görüldü. Tüm yaş gruplarında bıldırcın akciğerlerinde, klaudin-1 immunreaksiyonunun, sekonder bronşlarda epitel hücrelerinin apikal, lateral ve bazal membranları ile sitoplazmalarında kuvvetli pozitif olduğu belirlendi. Reaksiyonun şiddeti, epitel hücrelerinin lateral ve bazal yüzey membranlarında daha yoğundu. Klaudin-1 immunreaksiyonu, parabronş epitelinde, yassı atrial ve granüler hücrelerin sitoplazmaları ile yüzey membranlarında oldukça belirgindi. Tüm yaş gruplarında yassı atrial hücrelerin lateral membranlarındaki reaksiyonun daha yoğun olduğu gözlendi. Klaudin-3 immunreaksiyonunun, tüm yaş gruplarında sekonder bronşların epitel hücrelerinin hücre membranları ve sitoplazmasında yerleştiği görüldü. Sekonder bronşların prizmatik epitel hücrelerinin bazolateral ve lateral yüzeyleri ile apikal sitoplazmalarındaki reaksiyon oldukça yoğundu. Klaudin-4, sekonder bronşlarda epitel hücrelerinin sitoplazması ve bronş kasları sarkoplazmasında, parabronşlarda, yassı atrial hücreler ve atrial granüler hücrelerin sitoplazmasında, atrial kasların sarkoplazmasında kuvvetli reaksiyon gösterdi. Yumurtadan çıkışın 1., 5., 12., 30. günleri ve erişkin dönemdeki bıldırcın akciğerlerinde belirlenen klaudin-1, klaudin-3 ve klaudin-4 immunreaksiyonunun boyanma yoğunluğunun, yaşa bağlı olarak değişmediği görüldü.
Özet (Çeviri)
This study was made to detect the presence and localization of claudin-1, -3 and -4 including in classical claudins group in quail lungs. A total of 25 male quail lungs, five from every group of 1, 5, 12, 30 and 125 days old quails, were used in the study. The cross-sections were stained with Crossman's three staining to be able to detect the general structure of the lungs. Strept-Avidin Biotin Complex (Strept-ABC) peroxidase immunohistochemical staining method was used for the determination of localization of claudin-1, -3 and -4 in quail lungs. Secondary bronchial wall covered with typical respiratory epithelium was surrounded by hyaline cartilage pieces, muscle layer and external connective tissue. It was detected that tertiary bronchia (parabronchia) constituting the functional section of poultry lung laid as a column in every part of the development in quail lung tissue and were covered with flat epithelial cells. It was observed that the parabronchial wall separated into chambers due to atria. It was also observed that secondary bronchia continued with flat epithelium covering respiratoric epithelium parabronchia and epithelium was formed by granulary cells, flat atrial cells and flat respiratorical cells. It was observed that the histological structure of lungs was the same in all age groups and there were changes in the lung structure due to development. In quail lung cross sections, it was detected that claudin-1 immunoreaction was strongly positive in all age groups in cytoplasm and surface membranes of pseudo multi-layered prismatic epithelial cells of secondary bronchia. The severity of the reaction was more intense in lateral and basal surface membranes of epithelial cells. Claudin-1 localization was rather significant in flat atrial cells of parabronchial epithelium and cytoplasms of granular cells and surface membranes. It was noticed that severe reaction in all age groups was more common in lateral membranes of flat atrial cells. Claudin-3 localization was observed in cytoplasm and cell membranes of pseudostratified columnar epithelial cells of secondary bronchia in all age groups. Reaction was more intense in apical cytoplasm and basolateral and lateral surfaces of prismatic epithelial cells of secondary bronchia. Claudin-4 demonstrated severe reaction in the cytoplasm of pseudostratified columnar epithelial cells of secondary bronchia and bronchial muscle sarcoplasm, cytoplasm of flat atrial cells and atrial granular cells and the sarcoplasm of atrial muscles. It was observed that in quail lungs on 1, 5, 12 and 30th days of hatching and adult quail lungs, claudin-1, claudin-3 and claudin-4 immunoreaction staining intensity did not change depending on age.