Sıçan overindeki iskemi-reperfüzon hasarında yaban mersininin koruyucu etkisi
Protective effect of bilberry on ischemia- reperfusion injury in rat ovary
  1. Tez No: 447469
  2. Yazar: ÖZLEM KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRKAN YAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: İskemi sonrasında meydana gelen doku ve organ reperfüzyon zararı, iskemi reperfüzyon (İ-R) hasarı olarak adlandırılmaktadır. Yaban mersininin ovaryan İ-R hasarı üzerindeki koruyucu etkisini gösteren herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle, bu çalışmada sıçan ovaryumundaki iskemi-reperfüzyon hasarında yaban mersininin koruyucu etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntemler: Toplam 48 adet Wistar-Albino cinsi dişi sıçan kullanılarak 5 grup oluşturuldu: Grup 1'e (Kontrol grubu) (n=8) ilaç verilmedi ya da herhangi bir işlem yapılmadı. Grup 2'ye (Yaban mersini kontrol grubu) (n=10) gavaj yoluyla tek doz 200 mg/kg yaban mersini verildi ve herhangi bir işlem yapılmadı. Grup 3 (İ-R grubu) (n=10): Herhangi bir ilaç verilmedi, 1 saat iskemi ve 2 saat reperfüzyon uygulandı. Grup 4 (İ-R öncesi yaban mersini grubu) ( n=10): İskemiden 2 saat önce gavaj yoluyla tek doz 200 mg/kg yaban mersini verildi. Daha sonra 1 saat iskemi ve 2 saat reperfüzyon uygulandı. Grup 5 (İ-R sonrası yaban mersini grubu) ( n=10): Önce 1 saat iskemi yapıldı. Gavaj yoluyla tek doz 200 mg/kg yaban mersini verildi ve sonra 2 saatlik reperfüzyon uygulandı. Bütün gruplarda sağ ovaryum dokusu cerrahi olarak çıkarıldı. Ovaryum doku örneklerinde ve kanda malondialdehit (MDA) düzeyleri ve superoksit dismutaz (SOD) ve katalaz (CAT) enzim aktiviteleri çalışıldı. Ovaryum doku örneklerinde TUNEL yöntemi kullanılarak DNA hasarı ve apoptozis değerlendirildi. Işık mikroskobu bulgularına göre histopatolojik değerlendirme yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Tissue and organ reperfusion damage that occurs after ischemia is called ischemia reperfusion (I-R) injury. There is no study demonstrating the protective effect of bilberry on ovarian IR injury. Therefore, it is aimed to evaluate the protective effect of bilberry on IR injury in rat ovary. Materials and methods: A total 48 female Wistar–Albino rats were utilized to form five groups: Group 1 (control group)(n=8), neither drug was given was performed and nor procedure was performed. Group 2 (bilberry control group)(n=10), single dose 200 mg/kg bilberry was administered by gavage and no procedure was performed. Group 3 (I-R group)(n=10), no drug was given, 1-h ischemia and 2-h reperfusion was performed. Group 4 (bilberry before I-R group)(n=10), single dose 200 mg/kg bilberry was administered by gavage before ischemia. Then 1-h ischemia and 2-h reperfusion was performed. Group 5 (bilberry after I-R group)(n=10), first 1-h ischemia was performed. Single dose 200 mg/kg bilberry was administered by gavage and then 2-h reperfusion was performed. Right ovaries were surgically extirpated in all groups. In ovarian tissue samples, malondialdehyde (MDA) levels and enzymatic activities of superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT) were studied. In ovarian tissue samples, DNA damage and apoptosis were assessed by using TUNEL method. Histopathologic examination was performed by light microscopic findings.