İnsan karaciğer hücre hattında (hepg2) tgf-β/ smad yolağının araştırılması
Human liver cells in line (hepg2), tgf-β / smadinvestigation of the pathway
  1. Tez No: 447473
  2. Yazar: İLKER GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN BAŞKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Hepatosellüler karsinom, hepatositlerden köken alan ve karaciğerin en sık rastlanan primer malign tümörüdür. En sık görülen 5. kanserdir. Kanser ilişkili ölümlerde 3. sırada yer alır. Dünya genelinde yılda 250 bin ile 1 milyon arasında insanın ölümüne yol açar. Çalışmamızda hepatosellüler karsinomanın moleküler patogenezin aydınlatılmasına katkısı olması amacı ile HEPG2 hücrelerine DZNep tedavisi uygulayarak TGF-β/Smad yolağı araştırıldı. DZNep histon metilasyonunu engelleyerek EZH2 üzerinden gen ifadesinde değişikliğe sebep olmaktadır. 5 µM DZNep, hücrelerimize 72 saat boyunca uygulandı. Trizol ile RNA'lar toplandı. Sırasıyla RNA izolasyonu, cDNA sentezi ve RT-PCR işlemleri yapıldı. Housekeeping gen olarak GAPDH kullanıldı. RT-PCR'da TGF-β, Smad2, Smad 3, Smad 4, Smad 5, Smad 6, Smad 7 genlerinin ekspresyonlarına bakıldı. GAPDH ile normalizasyon yapıldıktan sonra, istatistiksel analiz yapıldı.
Özet (Çeviri)
Hepatocellular carcinomas, originate from hepatocytes and liver is the most common primary malignant tumor. It is the fifth most common cancer. It is located in cancer-related deaths in the first three. Worldwide between 250 thousand to 1 million years caused the death of people. In our study, the molecular pathogenesis of hepatocellular carcinoma with the aim of lightening HPG2 cells do not contribute to the treatment of TGF-β by applying DZNep/Smad pathway was investigated. 5 mm DZNep, applied our cells for 72 hours. RNA was collected using Trizol. Respectively, RNA isolation, cDNA synthesis and RT-PCR assays were performed. GAPDH was used as housekeeping gene. RT-PCR of TGF-β, Smad2, Smad 3, Smad 4, Smad 5, 6 Smadar, was looking at the expression of Smad 7 gene. After normalization with GAPDH was analyzed statistically.