Tümör hücresi ile uyarılmış periferik kan mononükleer hücrelerden dendritik hücre üretilmesi (Tümör aşısı üretilmesi)
Tumor lyzate stimulated dendritic cell producing from peripheral blood mononuclear cells (Cancer vaccine producing)
- Tez No: 447472
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hematoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kök Hücre Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Malign hastalıklarda; cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi gibi standart tedaviler uygulanmasına rağmen, direnç gelişen, cevap alınamayan veya nüks gelişen hastalarda;Tümör aşısı (Dendritik Hücre İmmunoterapisi) gibi alternatif tedavi uygulamaları yapılmaktadır. Tümör aşısı hematolojik maligniteler ve solid tümörlü hastalarda uygulanabilmektedir. Özellikle; cerrahi, radyoterapi ve kemoterapi uygulamalarının arkasından, minimal residüel hastalığın olduğu vakalarda veya erken evrede uygulandığında, daha iyi sonuçların alınacağı bilinmektedir. Bu çalışmaların yapılabilmesi için, GMP şartlarında steril tümör lizatları elde edilmesi, dendritik hücre kültürü yapılması ve hastalara tekrar verilebilecek standartta hazırlanması gerekmektedir. Bu şartların oluşturulabilmesi için, steril kültür yapabilen büyük, pahalı laboratuvarlara veya otomatik hücre kültür sistemlerine (Astrom gibi..) ihtiyaç vardır. Bizim çalışmamızda ,tümör hücresi ile uyarılmış dendritik hücre elde ederken , standart protokollerdeki pahalı kültür otamları yerine,çok daha pratik ve ucuz maliyetli olan kan saklama torbası kültür ortamı olarak kullanıldı. Ayrıca çalışmamızda tümör lizatı olarak kullanılan hücreler otolog yerine allogeneik bir kaynaktan elde edilerek CD34+ kök hücre ve mononükleer hücreler uyarıldı ve matür dendritik hücre elde edilmeye çalışıldı. Bu amaçla,allogeneik donörlerden CD34(+) kök hücreler ve mononükleer hücreler aferez ile toplanarak kültür ortamı olarak kullanılacak olan kan saklama torbalarına alındı. Bu hücreler allogeneik kaynaklı tümör hücreleri ile stimüle edildi.Ortama sadece sitokin (GM-CSF ve IL-4) eklenerek, mevcut hücrelerin matür dendritik hücreye dönüşümü sağlanmaya çalışıldı.Sonuçlar akım sitometrik verilerle doğrulandı. Sonuç olarak ,kan saklama torbasında yapılan uygulamalarda ,hedeflenen oranda matür dendritk hücre varlığı gösterilemedi. Bununla birlikte, çalışmanın ilerleyen aşamalarında yapılan uygulamalarda, allogeneik unreleated yada releated donörden dendritik hücre kültürü yapılarak matür dendritik hücre elde edildiği gösterildi.
Özet (Çeviri)
Malignant diseases, surgery, chemotherapy and radiotherapy treatments, such as the implementation of the standard, despite growing resistance, or relapse in patients with nonresponse, such as tumor immunotherapy and see the results of alternative treatment modalities prolong survival of patients according to these results is to find resources. Tumor vaccine in patients with hematologic malignancies and solid tumors can be applied to all .Tumor vaccine applications, as adjuvant, after surgical and radiation therapy and chemotherapy after applications, with minimal residual disease in its early stages and stages of tumors when applied to some of the results to be better targeted. However, these studies can be made sterile GMP conditions to achieve tumor lysates, made sterile GMP conditions dendritic cell culture and preparation of standards should be given back to patients.For the formation of GMP conditions, qualified culture system can be applied to patients (Astrom, etc..) Automated cell culture system is needed. In our study, instead of expensive culture products in standard protocols, much more practical and inexpensive blood-storing bag was used as a culture medium, while acquiring tumor cell-induced dendritic cells. Also, the cells used as tumor lysis were gained from an allogeneic source instead of autologous, and CD34 + stem cells and mononuclear cells were stimulated and matured dendritic cells were tried to be obtained. In line with this objective, CD34 (+) stem cells and mononuclear cells were harvested with apheresis from allogeneic donors and placed in blood storage bags to be used as culture medium. These cells were stimulated by allogeneic source tumor cells. Only the cytokine (GM-CSF and IL-4) was added to the medium to convert matured dendritic cells from available cells. The results were confirmed by flow cytometry. As a result, target matur dendritic cell presence not shown in the blood storage bag implementations.However, practices in the later stages of the study, dendritic cells were cultured from an allogeneic unreleated or releated donor and matured dendritic cells were obtained.