Acil servise başvuran ve üst gastrointestinal sistem kanaması tanısı alan hastalarda farklı 3 gastrointestinal sistem kanaması skorlama sisteminin prospektif olarak karşılaştırılması
A prospective comparison of 3 scoring systems in emergency department patients with UPPER gastrointestinal bleeding
- Tez No: 447484
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. YALÇIN GÖLCÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Arka plan / Hedefler: Hastaneye yatışların yaygın nedeni olan akut gastrointestinal kanamalar hayati tehlike oluşturabilen bir abdominal acildir. Üst gastrointestinal sistem (ÜGİS) kanamaları ciddi mortalite oranlarına sahiptir. ÜGİS kanamalarına bağlı mortalite gelişebilecek hastaları belirlemek amaçlı çok sayıda skor sistemi üretilmiştir. Bizim çalışmamızın amacı bu skor sistemlerinden Glasgow-Blatchford skoru (GBS), pre-endoskopik Rockall skoru (PRS) ve Rockall skorunun (RS) acil servislerde 28 günlük mortaliteyi belirlemedeki başarısını karşılaştırmaktır. Metot: GBS, PRS ve RS'nin 28 günlük mortaliteyi öngörmedeki başarısı prospektif olarak Celal Bayar Üniversitesi acil servisinde araştırıldı. Mayıs 2014-Mayıs 2015 tarihleri arasında toplamda 210 hasta çalışmaya dahil edildi. Tüm skorlama sistemleri için alıcı işletim karakteristiği eğrisinde eğri altındaki alan (EAA), özgüllük ve duyarlılık analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya alınan 210 hastadan 65'i (%31) kadın, 145'i (%69) erkekti. Hastaların %17.1'i 28 gün içinde hayatını kaybetti. Mortalite ile tüm skorlama (GBS, PRS ve RS) sistemleri arasında anlamlı ilişki saptandı.
Özet (Çeviri)
Background / Aims: Acute gastrointestinal bleeding is a potentially life-threatening abdominal emergency that remains a common cause of hospitalization. Upper gastrointestinal bleeding (UGIB) is highly associated with mortality. Several scoring system have been produced for predicted mortality in patients with UIGB. The aim of our study was to compare Glasgow-Blatchford Score (GBS), pre-endoscopic Rockall Score (PRS), and Rockall Score (RS) in predicting 28-day mortality caused by UIGB in emergency department (ED). Methods: We designed a prospective study to compare the performance of the GBS, PRS, and RS in predicting 28-day mortality. Study was conducted at the ED of Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital. A total of 210 consecutive UGIB patients were applied to our hospital in period of 1-year (May 2014-May 2015). The area under the receiver operating characteristic curve (AUROC) and sensitivity and specificity for each system were analyzed. Results: The study included a total of 210 patients, with 65 (31%) women and 145 (69%) men. All-cause mortality at the 28-day follow-up evaluation was 17.1%. A significant assosiation between this 3 scores (GBS, PRS, and RS) and mortality was found.