Acil servise başvuran üst gastrointestinal sistem kanamalı geriatrik hastalarda şok indeksinin mortalite üzerine etkisi
The effect of shock index to predict mortality in geriatric patients with upper gastrointestinal bleeding
  1. Tez No: 696824
  2. Yazar: ÜMRAN DOĞRU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH YÜKSEL, UZMAN YEŞİM İŞLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, acil servise başvuran üst GİS kanamalı geriatrik hastalarda başvuru esnasında ölçülen şok indeksinin mortalite ve prognoz tahmininde etkili bir belirteç olup olmadığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Servisine 01.05.2019-30.04.2020 tarihleri arasında başvuran ve Üst GİS kanaması tanısı alan 65 yaş üzeri hastalar prospektif olarak incelendi. Hastaların şok indeksi (kalp hızı / sistolik kan basıncı),Rockall, Glasgow-Blatchford ve AIMS65 skorları hesaplandı. Hasta ve/veya hasta yakınlarına acil servis sonlanımından sonra 30. 180. ve 360. günlerde ulaşılarak son durumları hakkında bilgi alındı. Bulgular: Çalışmaya kriterleri karşılayan toplam 111 hasta dâhil edildi. Çalışmaya dâhil edilen hastaların ortanca yaşı 76 ( IQR 25-75: 69-82) yıldı ve hastaların 72'si (%64.9) erkek cinsiyetteydi. Hastaların ortalama şok indeksi ise 0,996±0,389 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate whether the shock index measured at the time of admission to the Emergency Department is an effective marker in predicting mortality and prognosis in geriatric patients with upper GIS bleeding. Materials and Methods:Patients over the age of 65 who applied to the Emergency Department of Bursa Yuksek Ihtisas Training and Research Hospital between 01.05.2019-30.04.2020 and diagnosed with upper gastrointestinal bleeding were prospectively analyzed.Shock index (heart rate / systolic blood pressure), Rockall, Glasgow-Blatchford and AIMS65 scores of the patients were calculated.Patients and / or their relatives were contacted on the 30th, 180th and 360th days after the emergency service outcomes, and information about their latest status was obtained.