Akut myeloblastik lösemi tanılı hastaların klinik, laboratuar özelliklerinin ve prognostik faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of clinical features, laboratory characteristics and prognostic factors of patients with diagnosed acute myeloblastic leukemia
- Tez No: 447528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVA ÜSKÜDAR TEKE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Davutoğlu, N. Akut myeloblastik lösemi tanılı hastaların klinik, laboratuvar özelliklerinin ve prognostik faktörlerin değerlendirilmesi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2016. Akut myeloblastik lösemi (AML), kan veya kemik iliğinde myeloblast birikimine neden olan, agresif klonal myeloid bir neoplazidir. AML tanısı koymak için, mevcut Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) sınıflamasına göre kan veya kemik iliği (Kİ)'ndeki çekirdekli hücrelerin en az %20'sinin myeloblastlardan oluşması gerekir. Bu çalışmada, AML tanısı konulan ve takip edilen hastaların klinik, laboratuvar özelliklerinin ve prognoz üzerine etkili faktörlerin saptanması ve hastaların sonuçları ile literatür verilerini karşılaştırmak ve bölgesel farklılıkların belirlenmesi amaçlandı. Çalışmaya 2008-2015 tarihleri arasında ESOGÜTF İç Hastalıkları Anabilim Dalına bağlı Hematoloji Bilim Dalında, DSÖ 2008 akut lösemi tanı kriterlerine göre tanısı konulmuş,“7+3”remisyon indüksiyon kemoterapisi alan, altmış beş yaş altı 100 hasta alındı. Olguların 52 (%52)'si erkek, 48 (%48)'i kadın olup, tanı sırasındaki yaş ortalamaları 49±11,4 (18-62) yıl idi. Median total sağkalım süresi 203,0±74,6 (0-1666) gün, hastalıksız sağkalım süresi 137,0±46,7 (0-1588) gün olarak saptandı. İndüksiyon kemoterapisine yanıt oranları; %53 (n=53) tam yanıt, %16 (n=16) yanıtsız, %31 (n=31) oranında indüksiyon esnasında ölüm olarak bulundu. İndüksiyon kemoterapisine tam yanıt alınan hastaların 15 (%28)'inde nüks gerçekleşti. 100 hastanın 20 (%20)'sine allojeneik kök hücre nakli yapıldı. Hastaların son durum analizinde %35 (n=35)'i remisyonda olup, %65 (n=65)'i ise kaybedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Davutoglu, N. Evaluation of clinical features, laboratory characteristics and prognostic factors of patients with diagnosed acute myeloblastic leukemia. Osmangazi University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Medical Thesis, Eskisehir, 2016. Acute myeloblastic leukemia (AML) is an aggressive clonal myeloid neoplasm that causes accumulation of myeloblasts in blood and bone marrow. For diagnosis of AML based on current WHO (World Health Organization) classification, myeloblasts constitutes at least 20% of white blood cells in blood or bone marrow (BM). Aims of this study were to determine clinically and laboratory characteristics and prognosis factors in AML diagnosed and followed-up patients; to compare patient outcomes and literature and to reveal regional differences. 100 patients( < 65 years) who diagnosed acute leukemia based on WHO diagnostic criteria (2008) and had“7 + 3”remission induction chemotherapy in Department of Internal Medicine, in ESOGUTF (Osmangazi University Faculty of Medicine) in 2008-2015 were included in this study, 52 patients (52%) were male and 48 (48%) were females; mean age at diagnosis was 49 ± 11.4 (18-62) years. The median overall survival time was 203.0 ± 74.6 (0-1666) days and disease-free survival time was 137.0 ± 46.7 (0-1588) days. Given response to induction therapy, complete response was 53% (n = 53), non-response was 16%(n = 16) and death during the induction was 31% (n = 31). 15 (28%) patients with complete response had experienced recurrence. Of 100 patients, 20 (20%) of 100 patients had allogeneic stem cell transplantation. At the end of the study analyses, 35% (n=35) of patients was in remission and 65% (n = 65) was dead.