Kontinyu spinal anestezi yapılan hastalarda spinal blok kalitesi ve postspinal baş ağrısı sıklıklarının retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of post-dural puncture headache frequency and spinal block quality in patients which continuous spinal anesthesia performed
- Tez No: 447534
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SACİT GÜLEÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Çalışmamızda kontinyu spinal anestezi (KSA) altında operasyona alınmış ortopedik vakalarda duyusal ve motor blok seviyeleri tespiti ile spinal blok kalitesini ortaya koymak ve postspinal baş ağrısı (PSBA) sıklıklarını tespit etmeyi amaçladık. Bu çalışma, Ocak 2015-Şubat 2016 tarihleri arasında, KSA altında ortopedik alt ekstremite cerrahisine alınan 55-92 yaş aralığındaki, ASA II, III, IV 18 erkek, 15 kadın toplam 33 hastanın dosyalarının incelenmesi ile gerçekleştirildi. Anestezi kayıtlarından ve servis takip formlarından yapılan incelemelerde hastaların PSBA sıklığı, bulantı-kusma, kulak çınlaması, ışığa duyarlılık, sese duyarlılık oranları ve hemodinamik ölçümleri ile motor ve duyusal blok seviyesi kayıtları tespit edildi. Elde edilen verilerin istatistiksel anlamlılığı Pearson Ki-Kare testi, Kruskal Wallis H testi ve Mann Whitney U testleri ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to identify spinal block quality from sensorial and motor block levels and post-dural puncture headache (PDPH) frequencies of patients who underwent orthopedic surgery under continuous spinal anesthesia (CSA). This study, was conducted after analysis of the records of 18 male and 15 female total 33 patients aged 55-92 years, ASA physical status classification II, III, IV who underwent orthopedic lower limb surgery under CSA between January 2015-February 2016. Nause and vomiting, tinnitus, photophobia, phonophobia and PDPH rates and hemodynamic measurements, motor and sensorial block levels of patients were obtained from the anesthesia recordings and service forms. Statistical significance of the data was evaluated with the Pearson Chi-Square Test, Kruskal Wallis H Test and Mann Whitney U Test.