3 tesla faz-kontrast MR venografi ile serebral dural sinüslerde tromboz saptanan olgularda duyarlılık (SWAN; suseptibilite ağırlıklı anjiyografi) ve difüzyon ağırlıklı görüntüleme bulguları
Susceptibility weighted angiography (SWAN) and diffusion weighted imaging findings of cerebral venous thrombosis diagnosed patients with 3 tesla phase-contrast mr venography
- Tez No: 447533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUZAN ŞAYLISOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Serebral venöz trombüs (SVT) görece nadir semptomları ve klinik gidişi oldukça değişken olması nedeniyle tanısı oldukça zor bir hastalıktır. Erken tanı mortalite ve morbidite oranlarını azaltmaktadır. Tanıda en sık kullanılan noninvaziv tetkik MR Venografi (MRV) incelemedir. Yeni MR tekniklerinin gelişmesiyle kan içerisindeki paramanyetik komponentlere duyarlı bir görüntüleme yöntemi olan suseptibilite ağırlıklı görüntülemeyle vasküler yapılar değerlendirilebilmektedir. Bu çalışmada PC-MRV ile birlikte suseptibilite ağırlıklı görüntülerden biri olan SWAN sekansının trombüslü olgularda evrelere göre bulguları incelenmiştir. Bu anlamda literatürdeki birkaç çalışmadan biridir. Serebral venöz trombüs şüphesi ile 2013 Ağustos ayından 2016 Ocak ayına kadar MR ve MRV çalışılan tüm vakalar retrospektif olarak incelenerek sinyal değişikliklerine göre kategorilendirilmiştir. Trombüs saptanan 107 olgu ile normal olarak değerlendirilen 200 olgu karşılaştırılmıştır. Akut ve erken subakut dönem tromobüslü olguları saptamada SWAN sekansı büyük oranda doğru evreleme yapmıştır. Ancak sol transvers sinüs, sigmoid sinüs gibi kemik artefaktları ya da SWAN sekansının TOF ( Time of Flight) etkisine bağlı yavaş akım nedeniyle bazı vasküler segmentlerde evreleri ile SWAN bulguları istatistiksel olarak anlamsız sonuçlar vermiştir. Venöz staz veya kollateral yavaş akım gibi sekonder trombüs bulgularını saptamada MRV ile kıyaslandığında SWAN sekansı belirgin üstün değerlendirilmiştir. Difüzyon çalışmadaysa akut ve subakut dönem trombüs sonucunda eşlik eden parankimal patolojiye göre ADC değerleri değişkenlik göstermiş ancak trombüs için non spesifik değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cerebral Venous Thrombosis (CVT) is a relatively uncommon condition which is notoriously difficult to diagnose because of its variable modes of onset, its wide spectrum of signs and symptoms. MR Venography (MRV) imaging plays a primary role in the non-invasive diagnosis. New development of MR techniques such as susceptibility weigted imaging detects the magnetic susceptibility effect of blood products such as deoxyhemoglobin enables assessment of venous vasculer structure. SWAN (Susceptibility Weighted Angiography) is a new susceptibility weighted recalled echo (T2*GRE) method offering less noise than other methods. This study aims to evaluate the diagnostic value of SWAN and Diffusion weighted imaging (DWI) in patients who are detected to be CVT with PC-MRV on different stages and segments. Total of 1070 patients who underwent 3 Tesla Phase- Contrast MR Venography and MR imaging from Agust 2013 to January 2016 in our institution are retrospectively reviewed. As a result of keyword search for the terms ''Cerebral Venous Thromobosis'' on imaging reports, a total of 107 cases of CVT are identified in our radiology database system. The evaluation of SWAN imaging revealed to exaggerated signal changing is often seen because of the increased susceptibility effect of certain paramagnetic breakdown products of hemoglobin depending on stage of thrombus. We demonstrated that SWAN sequence have significantly higher diagnostic value for detecting both acute and early subacute thrombosis. However, susceptibility artifacts from the skull base and slow flow of sigmoid sinus may limit the assessment of thrombosis in transverse and sigmoid sinuses. DWI may provide an additional clue for the diagnosis of CVT but it does not have higher sensitivity compared to the other methods.