Adli vergi suçları
Criminal tax offenses
  1. Tez No: 447550
  2. Yazar: NECAT BATUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Devlet kamu hizmetlerinin finansmanı için egemenlik gücünü kullanarak vatandaşlarından vergi almaktadır. Vergi bireylerin satın alma güçlerinde eksilmeye neden olduğundan bireyler vergi vermek istemezler veya verdikleri vergiyi azaltma yollarına başvururlar. Vergi mükelleflerinin ve vergilendirme sürecinde yer alan kişilerin kanuna aykırı eylemleri vergi suçlarını doğurmaktadır. Devletin vergi kaybının önlenmesi için vergi suç ve cezaları önemlidir. Bunun yanında vergi mükelleflerinin vergi ile ilgili ödev ve sorumluluklarına ilişkin hangi eylemlerin suç oluşturduğu ve kimlerin ne tür bir cezai yaptırım ile karşı karşıya kalacağının bilinmesi de önemlidir. Zira suç ve cezaların kanuniliği, kamu düzeninin sağlanması, vergi adaleti ve vergi barışının sağlanması bunu gerektirir. Vergi suçları Vergi Usul Kanunun"da vergi kaçakçılığı, vergi mahremiyetinin ihlali, mükelleflerinin özel işlerini yapma suçları olarak düzenlenmiştir. Bunların yanında muhtarların ekim ve sayım beyanına ilişkin ihmal suçları da vergi suçu olarak değerlendirilmelidir. Vergi suçları Cumhuriyet başsavcılıkları tarafından soruşturulur, yargılama işlemleri ise genel ceza mahkemelerinde yapılmaktadır. Vergi suçlarının yargılama süreci ile ilgili olarak genel ceza yargılamasında olduğu gibi kanun yollarına başvurulabilir. Vergi suç ve cezalarının etkin olması, suç ve cezaların caydırıcı güce sahip olması, vergi suçu işleyen kişilere cezai yaptırım uygulandığının somut olarak görülmesi vergi kaçakçılığı ile mücadelede ve nihai hedef olan maksimum düzeyde vergi toplamada oldukça önemlidir. Bu çalışmada vergi ile ilgili genel bilgilere yer verildikten sonra vergi suç ve cezaları, yargılama usulü, kanun yolları ve suç ve cezaların etkinliği konusu ele alınmıştır. Çalışmamızda ilgili mevzuat hükümleri ve Yargıtay kararları ve istatistiki verilerden yararlanılarak konu detaylı ve anlaşılabilir bir şekilde açıklanmaya çalışılmıştır. Anahtar kelimeler; Vergi, Vergi Suçu, Yargı
Özet (Çeviri)
State financing of public services is to tax the citizens using the sovereign power. Tax because it causes a decrease in the purchasing power of individuals individuals they refer to the way they provide or do not want to reduce tax duties. The unlawful actions of those involved in the process of taxpayers and tax raises tax offenses. Tax offenses and penalties in order to prevent the loss of state tax matters. Besides homework related taxes that taxpayers and what actions constitute an offense relating to responsibility and who know it would be faced with what kind of sanctions are also important. Because the legality of offenses and penalties, to ensure public order, provision of taxation justice and peace requires that tax. Tax crimes of tax evasion in the Tax Act, violation of privacy, tax, crime is organized as do their private affairs of taxpayers. Besides planting and negligence relating to the headmen of the census it should be considered as a declaration of tax offenses. Tax crimes are investigated by the attorney general of the Republic, it is carried out in the general criminal court proceedings. apply the law as the way it is in general criminal proceedings in connection with the proceedings for tax offenses. To be effective tax crime and punishment, guilt and have a deterrent penalties, seeing the people who commit tax crimes as concrete that impose criminal sanctions in the fight against tax evasion and is very important in collecting tax at the maximum level which is the ultimate goal. Tax offenses and penalties after given general information about taxes in this study proceedings, the effectiveness of legal remedies and subject of crime and punishment are discussed. In this study relevant legislation and Supreme Court decisions using data and statistical issues it was explained in detail and in an understandable way. Keywords; Tax, Tax Crimes, Judicial