Benign paroksismal pozisyonel vertigolu bireylerde tekrarlayan terapi manevralarının değerlendirilmesi
Evaluation of recurrent therapy maneuvers in individuals with benign paroxysmal positional vertigo
- Tez No: 747365
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ZÜBEYR ÜÇÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bir hareket yanılsaması olan vertigo, vestibüler disfonksiyonun ana semptomudur. Vertigonun en sık karşılaşılan nedeni Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigodur. BPPV, baş hareketiyle çevrenin ya da kişinin kendisinin döndüğü algısı olan kısa, epizodik, geçiçi baş dönmesi ataklarıyla karakterize olan periferik vestibüler hastalıktır. Bu çalışma Posterior Semisirküler Kanal BPPV tedavisinde kullanılan Epley manevra uygulama sayısının hastalar üzerindeki iyileşme oranlarına etkisini analiz etmek amacıyla yapıldı. Hastaların iyileşme sonuçlarındaki değişimin Vertigo Semptom Skalası-Kısa Formu (VSS-KF) ve Baş Dönmesi Engellilik Envanteri (BDEE) sonuçları üzerindeki etkisi araştırıldı. Bu çalışmaya, Dix-Hallpike (DH) testi ile posterior kanal BPPV tanısı konulan, 19-86 yaşları arasında toplam 124 hasta dâhil edildi. Hastalar iki grupta değerlendirildi. İlk gruba yalnızca bir kez Epley manevrası uygulandı. Diğer gruba aynı günde iki kez Epley manevrası uygulandı. Her iki grupta 1 hafta sonra kontrole çağrıldı. Her iki gruptaki hastaların Vertigo Semptom Skalası cevapları ve Baş Dönmesi Engellilik Envanteri yanıtları Epley manevrası öncesi ve sonrasında kayıt edilerek değerlendirildi. DH testi sonuçlarına göre gruplar arasında uygulama türüne göre nistagmus derecelerindeki düşüşte anlamlı farklılık bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Vertigo, an illusion of movement, is the main symptom of vestibular dysfunction. The most common cause of vertigo is Benign Paroxysmal Positional Vertigo. BPPV is a peripheral vestibular disease characterized by brief, episodic, transient episodes of vertigo, which is the perception that the environment or the person is spinning with head movement. This study has been conducted to analyze the effect of the number of Epley maneuvers used in the treatment of posterior semicircular canal BPPV on the recovery rates of patients. The effect of the change in the recovery results of the patients on the Vertigo Symptom Scale-Short Form (VSS-SF) and Dizziness Handicap Inventory (DHI) results have been investigated. In this study, A total of 124 patients, aged 19-86 years, diagnosed with posterior canal BPPV by the Dix-Hallpike (DH) test have been included. The patients have been evaluated in two groups. The Epley maneuver has been performed only once in the first group. Epley maneuver has applied to the other group twice on the same day. Both groups have been called for control after 1 week. Vertigo Symptom Scale responses and Dizziness Disability Inventory responses of the patients in both groups have been recorded and evaluated before and after the Epley maneuver. According to the DH test results, a significant difference has been found between the groups in the decrease in nystagmus degrees according to the type of application (p0.05).