Bir güncel sanat pratiği olarak stasis
Stasis as a contemporary art practice
  1. Tez No: 447630
  2. Yazar: BERRİN GÜNGÖRDÜ
  3. Danışmanlar: PROF. TANSEL TÜRKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma Gazi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Anasanat Dalı'nda (GGSER) yapılmıştır. Araştırmanın konusu stasis, Baudrillard'ın“Nerede bir tıkanma (stasis) varsa, orada metastaz (çoğalma, yayılma) vardır.”sözü bağlamında ele alınmıştır. Stasis kavramı, durağanlığın, birikmenin ve tıkanmanın işaret ettiği farklı disiplinleri de etkilediği zaman içerisinde farklı dönemlerde farklı ifade tarzlarında görülmüştür. Bu farklı disiplinler ve günümüz sanat pratiklerine de bakıldığında çoğalma ve yayılmanın nedeninin stasis olduğu kanısını gündeme getirmiştir. Sanatın tarihine değinecek olursak; belli bir dönem süresince üslup ve ifade birliği devamında aynılaşmayla beraber durağanlık sürecini getirmiş ve yaşanan tıkanmanın ardından çoğalma ve yayılmayı tetiklemiştir. Süreç içerisinde neredeyse günümüze-postmodern zamanlara gelinceye değin tekrar etmiş ve artık ifadede çoğalma ve yayılma görülmüştür. Bir taraftan bu çoğalma ve yayılma nicelik açısından artıyor gibi görünse de diğer taraftan Baudrillard'ın sanat hakkında;“Artık sanat adına bir şey kalmadığı değil, çok fazla sanat olduğu için ölür.”sözü aslında sanatın bu durumu genel anlamda yeni dünya düzeniyle de yakından ilişkilidir. Çünkü çoğalmanın kontrolsüzlüğü bir krizi doğurmuş, bu krizden de metastaz-yayılma ortaya çıkmıştır. Fakat, genel görüntüsüyle beraber bu durum içinden çıkılmaz bir döngü içerisinde kendini sürdürmeye devam etmektedir. Anahtar Kelimeler : Güncel sanat, stasis, metastaz, çoğalma
Özet (Çeviri)
This research was conducted at Gazi Institute of Fine Arts Art Painting Department (GIFAAPD). The subject of this research- stasis has been discussed within the context of a quote from Baudrillard that reads,“where there is stasis, there is metastasis”. The concept of stasis has been seen in different wording in different time periods in time over which it has had an impact on various disciplines indicated by inertia, accumulation and blockage. When one looks at these various disciplines and current art practices, the view has been brought to the fore that the reproduction and spread are caused by stasis. If we are to address the history of art, compromise in style and expression and subsequent dedifferentiation has brought the process of inertia and it has triggered reproduction and spread following the blockage. It has recurred almost until today-postmodern times during the process and then reproduction and spread have been seen in wording. On the one hand, although this reproduction and spread seem to be increasing in quantity, on the other hand a quote from Baudrillard that reads“Art does not die because there is no more art, it dies because there is too much”implies that this situation of art is actually closely connected to the new world order. This is because the uncontrolled reproduction has brought about a crisis and because of this crisis metastasis-spread has emerged. However, the situation with the big picture perpetuates in a vicious cycle. Key Words : Contemporary art, stasis, metastasis, reproduction