Türk sanatında 1980 sonrası kent teması
Urban theme after 1980 in Turkish art
- Tez No: 447631
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT SALDERAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Türkiye'de 1980 sonrası, pek çok alanda olduğu gibi sanat alanında da devrim niteliği taşıyabilecek önemli adımların atıldığı bir dönemdir. 1980 yılı, Türkiye'de ve dünyada siyasi ve sosyal alanlarda yaşanacak olan değişimlerin başladığı tarih olarak kabul edilebilir. 80'li yıllardan itibaren; Türk düşünce hayatının bütününde köklü değişimler görülür. Bu süreç, yaşanan olumsuzlukları telafi etme çabaları ve yeni arayışların yoğun olarak görüldüğü bir dönem olarak kendini gösterir. Hızla artan kent nüfusu ve küreselleşmenin etkisi ile ortaya çıkan; sosyolojik, politik ve kültürel olgular, kent dinamiklerini ve sanat üretimini önemli derecede etkiler. Ne yapıldığından ziyade, niye yapıldığının ön plana çıktığı postmodern süreçte, pek çok çağdaş Türk sanatçısı, sanat için zengin bir kaynak olan kenti konu alan kavramsal işler üretir. Bu çalışmada, Türkiye'de 1980 sonrası yaşanan değişim sürecinde;“sanatçıları kent temasına yönelten etkenlerin araştırılması”ve“kenti konu edinen bazı çağdaş sanatçıların incelenmesi”amaçlanmıştır. Çalışmaya altyapı oluşturmak için, 1980 öncesi Türk sanat anlayışı ve bu çerçevede kent konusunu irdeleyen bazı sanatçılara da yer verilmiştir. Literatür tarama yöntemi ile elde edilen veriler öncelik sırası arz edecek şekilde derlenerek yorumlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Türk sanatı, kent sanatı, modern sanat, postmodern sanat
Özet (Çeviri)
After 1980 in Turkey is a period that important changes started to occur in the field of art, which may hold revolutionary characteristics, as it happened in many fields. 1980 could be accepted as the start date of changes that will be experienced in political and social fields in Turkey and in World. Beginning from the 80's; radical changes are seen in the whole of Turkish intellectual life. This process reveals itself as a period that efforts of compensating the experienced negativities and new approaches are intensely seen. Social, political, and cultural phenomenon that emerge with the effect of rapidly growing urban population and globalization significantly affects the urban dynamics and artistic production. In the process that rather than what is done, why it is done stands out, many of the Turkish artists produces conceptual artworks about urban areas, which is a rich source for art. This study aimed“to study the factors that led the artists to urban theme”and“to look into some artists who studied urban theme”in the change process that is experienced after 1980 in Turkey. In order to set up a background for this study, Turkish sense of art before 1980 and some artists who studied urban art theme in this context are also covered. The data acquired by literature review method are gathered together and rendered in a way to constitute an order of precedence. Key Words : Turkish art, urban art, modern art, postmodern art