Şizofrenik hastalarda depresif belirtiler
Depressive symptoms in schizophrenic patients
- Tez No: 44774
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL ÇİFTER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
39 ÖZCT Bu çalışmada DSM-IV'e göre şizofreni tanısı alan 106 hastada depresif belirtilerin pozitif ve negatif belirtilerle ilişkisinin araştırılması amacıyla hastalara Pozitif Semptomları Değerlendirme Ölçeği (SflPS), Negatif Semptomları Değerlendirme Ölçeği (SANS) ve Beck Depresyon Envanteri (BD?) uygulanmıştır. Hastalar akut dönem ya da remisyonda olduklarına göre iki gruba ayrılmış, elde edilen veriler çeşitli istatistik yöntemlerle analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda akut dönemdeki hastalarda depresyon sıklığı, ve şiddetinin remisyondaki hastalara göre belirgin derecede yüksek olduğu, ancak intihar fikirleri açısından akut dönem ve remisyondaki hastaların anlamlı bir farklılık göstermediği saptanmıştır. Ayrıca akut dönem ve remisyondaki hastalarda BD? skorlarının, pozitif ve negatif belirtilerle anlamlı derecede ilişkili olduğu, intihar fikirlerin ise akut dönemdeki hastalarda böyle bir ilişki göstermezken remisyondaki hastalarda depresyon ve sanrılarla ilişkili olduğu bulunmuştur. BD? skorları ve intihar fikirlerinin hastaların yaş, cinsiyet, medeni durum, iş ve eğitim durumu gibi demorafik özellikler, hastalığın başlangıç yaşı ve süresi ile ilişkisi bulunamazken, BD? ile geçirilmiş psikotik ve depresif epizodlar arasında, intihar fikirleri ile de geçirilmiş depresif epizod sayıları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca daha sık relaps yaşayan şizofrenik hastalarda depresif epizodların daha fazla görüldüğü saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
40 SUMMfiRV The aim of this study is to investigate the relationship between positive, negative symptoms and depression in schizophrenic patients. For this purpose 1 06 patients who are diagnosed as schizophrenia according to DSM-IV were given SANS, SAPS and BD?. The patients who are in their acute phase and the patients who are in remission is separated into two groups. Depression was seen more and was more severe in patients who are in acute episode. The suicidal ideation was assessed and no difference was found between the two groups. There was positive correlation between BD? scores and positive, negative symptoms in both of the two groups. There was no correlation between suicidal ideation and psychotic symptoms in the acute episode group. In the remitted group a positive correlation between suicidal ideation and depression and between suicidal ideation and delusions was found. There was no correlation between age, sex, marital status, education level, job, the age of onset, the duration of illness and BD? scores and suicidal ideation. A positive correlation was also found between the number of psychotic and depressive episodes and BD6 and between the number of depressive episodes and suicidal ideation. The patients who had more psychotic episodes tend to have more depressive episodes.