Rehendên deronî di hozanên Rojen Barnas de
Rojen Barnas'ın şiirinde psikolojik hususlar
- Tez No: 447746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ADAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Kürtçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Edebiyat, psikoloji ve yaratıcılık arasında kuvvetli bir ilişki bulunmaktadır. Her biri hayatın farklı yönlerini, eğitim ve bilgi üretim düzeyini etkilemekte ve sosyal araştırmalar tarihinde bu ilişkinin etkileri görülmektedir. Bu tez, Rojen Barnas'ın şiirlerinin gizli bazı yönlerini ortaya koymayı hedefleyen eleştirel bir incelemedir.“Rojen Barnas'ın Şiirlerinde Psikolojik Hususlar”adını taşıyan bu inceleme, şiir metinlerinin incelenmesinde psikolojik eleştirinin teorik temellerini esas almaktadır. Rojen Barnas, bu şiirlerinde pek çok ruhsal hususu ve yansımalarını şiirsel imge ve mecaz yoluyla uygulamayı başarmıştır. Bu araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm“Edebiyat ve Eleştirinin Psikoloji ile İlişkisi”başlığı altındadır. İkinci bölümün adı“Psikoloji ile Ruhsal Eleştirinin Şairin Kişiliği ile İlişkisi”dir. Üçüncü bölüm ise“Rojen Barnas'ın Şiirlerinde Psikolojik Boyutların Aktivasyonu”dur. Şairin bütün eserleri dört divandan oluşan“Kadiz”adlı kitabında toplanmıştır. Bu dört divan da şunlardır: Sabah Barajı, Diyarbakır Semalarında Ay, Aşk Mülkü, Yelda.
Özet (Çeviri)
There is a strong relationship among literature, self and creativity. Each one of them impresses life factors and strongly influences production and study horizon and the view of the relationship with the human research history… My thesis topic, this critical research is an activity that aims at unveiling the hidden aspects in the poems of (Rojen Barnasida) under the theme the psychological factors in the poems of (Rojen Barnasida) supported by the theoretical bases of the psychological criticism to study her poetry texts. Though those poems, Barnas has strongly succeeded to embody her program on the psychological factors and circumstances in her poems through the poetical image and metaphor. This research consists of three parts, the first part's title (The relationship of literary and criticism with the psychology), the second part, psychology and psychological criticism and their relationship to the poet's personality. The third part titled: activating the psychological dimensions in Rojen Barnasi's poems. All of her publications are grouped under (Kadiz) which is divided into four collections: (In the morning dam, the moon in the sky of Diyarbakir, King of love, Yalda).