Rehendê derûnî di helbestên Ebdula Peşêw de
Abdullah Peşev'in şiirlerinde psikolojik boyutlar
- Tez No: 458829
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESİM SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Kürtçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada amacımız edebiyat - psikoloji ilişkisini ortaya koymak ve psikoloji ile şiir arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çünkü psikoloji eleştirisinin temel fonksiyonu sanat ve edebiyatın kişilik ile ilişkisini incelemektir. Bu çalışma önsöz, özet, giriş, içerik, sonuç ve kaynaklardan oluşmaktadır. İlk bölümde edebiyat ve psikolojiyi tanımladık ayrıca birkaç konudan bahsettik. İkinci bölümde Abdullah Peşew'in biyografisini inceledik ve şiirlerinde kullandığı bazı öğelerden bahsettik. üçüncü bölümde de Abdullah Peşew'in şiirlerindeki umut, umutsuzluk, özgürlük isteği, aşk ve arkadaşlık, barış, öiüm fikri, ölüm, gurbet, acı, keder, aşk ve utanç gibi bazı psikolojik unsurları inceledik.Teorik yönden bu tür unsurlardan bahsettik ve şiirlerden alıntılarla örneklendirdik. Sonunda çalışmamızı son uçlandırdık ve çalışmamız için kullandığımız kürtçe, ingilizce, farsça ve arapça kaynakları bilimsel araştırma kuralları çerçevesinde sunduk
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to expose the relationship between literature and psychology as well as the relationshipbetween poetry and psychology, because the major task of psychological criticism is to evaluate the relationship of literature, art and personality in basic and general form. Therefore, this research includes: introduction, abstract, body, three chapters, conclusion and resources. Chapter one contains the identification of ((psychology and literature in addition to various discussions on this issue)). Chapter two is dedicated for a summery about ((the life of Abdullah Pashew and several signs that are used in his poems)). In chapter three some of the psychological terms are exposed that can be seen in Abdullah Pashew's poems including (( hopelessness-hope, social hope based on love for freedom, loving and friendship, pessimism, peace, death remembering, death, optimism, homesick, hurt and effort, love and shyness)). Theoretically, a summary of each of the terms has been exposed preceded by showing some sample poems. Finally, we reached the point that we have exposed these results. Various resources are used in this research such as Kurdish, Arabic, Persian and English resources. At the end, we have exposed them scientifically.