Investigation of work life balance differences within generation X and Y
X ve Y kuşağının iş ve sosyal yaşam dengesi bakımından ele alınması ve farklılıklarının araştırılması
  1. Tez No: 447889
  2. Yazar: DEMET LEBLEBİCİ AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI YÜKSEL MERMOD
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bugünün iş hayatı ağırlıklı olarak dört farklı kuşaktan oluşmaktadır; sessiz kuşak, bebek patlaması kuşağı, X ve Y kuşağı. Her ne kadar bu dört kuşak birbirinden değer, inanç, bakış açısı bakımından farklı olsa da, iş hayatında beraber çalışıyorlar. Bu farklılık zaman zaman beraberinde fırsat getirsede aynı zamanda birtakım zorluklarıda beraberinde taşımaktadır. Daha önceden yapılmış çalışmalarda sözkonusu kuşaklar detaylıca incelenmiştir.Buna ek olarak önceki çalışmalarda motviasyon, liderlik, performans ve bu gibi birtakım başlıklar açısından kuşakların incelendiği gözlemlenmiştir. Ancak, yukarıda saydığımız veriler ile kuşakların birbiriyle olan farklılıklarına çok nadir dikkat çekilmiştir. Organizasyonların ve yöneticilerin verim alabilmesi için kuşak farklılıklarından doğan bu fırsatları ve zorlukları doğru yönetbilmesi için kuşakları son derece iyi tanımasıve anlaması gereklidir. Gün geçtikçe en genç kuşak iş hayatında kendini göstermeye başlamaktadır.Bununla birlikte çalışanların algıları ve ihtiyaçlarıda şekil değiştirmektedir. Çalışanlar için hem iş hem de sosyal yaşam denegesini korumak ve dengede tutmak önemli bir konu haline gelmektedir.Bunun sonucunda çalışanları için iş sosyal yaşam dengesi başlığı yöneticilerin ajandasında yer almaya başlamaktadır. Bu araştırma günümüz iş hayatında önemli bir çoğunluu oluşturan X ve Y kuşağının iş ve sosyal yaşam dengesi bakımından ele almak, ve değerleri, inançları,kariyer başarısı, iş belirsizliği ve başarı güdüsü bakımından beklenti ve algıları açısından farklılık ve benzerliklerini ortaya koymak için yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today's workplace consists of mainly four generations; silence, baby boomer, X and Y generations. Although each generation has different values, beliefs, point of views, they are working altogether. This demographic diversity has brought many opportunities but also challenges for the organization. In the literature, there are many different studies which investigate each generation in detail. In addition to this, in the previous studies, light was put on the relation of between generations and some variables such as motivation, leadership, performance and etc. However, there are a few studies conducted to analyze the differences within the generation towards any variable which is mentioned above. In order to manage the opportunities and challenges in the workplace which the varieties of generations bring up, each generation should be very well understood. Otherwise it can cause problems which in turn may influence the productivity and efficiency of the organization. As time passes and the new generation is appeared it in the workplace, the needs' and perceptions' of the employees also start to change too. Managing both work and private life in balance becomes important for the employees. Thus, the notion of work life balance has been started to handle by the managers. The purpose of this study is to investigate the impact and consequences of work-life balance for generation X and generation Y which are the majority of current workforce by considering their values, and their perceptions and expectations from their career success, need for achievement and role ambiguity. Keywords : Generations Career Success, Role Ambiguity, Values, Need for Achievement, Workaholism, Work life Balance