Kuyumculuk sektöründe uygulamalı hareketli ortalama maliyet yöntemi
Practical moving avarege cost accounting in jewelry sector
  1. Tez No: 447892
  2. Yazar: ÖMER BİLGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de kuyumculuk sektöründeki maliyetlerin muhasebesinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çerçevede İstanbul'da faaliyet gösteren örnek bir işletme üzerinden verilerin analizi yapılmış ve sektörün hareketli ortalama maliyet muhasebesine ilişkin unsurları ortaya konmuştur. Araştırmada elde edilen bulgulara göre Türkiye'de kuyumculuk sektöründe önemli bir açık olup, maliyet ve muhasebe denetimi için ciddi eksiklikler vardır. Bu eksikliklerin başında ise maliyetlerin doğrudan olanlarının dikkate alındığı, dolaylı maliyetlerin ise yeterince incelenmediği görülmektedir. Sektörde özellikle değerli mücevheratın kullanılması, tasarım ve özgünlük ile modanın gereksinimlerini takip etme konusunda işletmelerin yeterince maliyetlere yer vermediğini ve bunun sonucu olarak, üretilen ürünlerin maddi değerlerinin temel göstergesinin ürünün hammadde değeri olduğu görülmektedir. Özellikle en fazla kullanıma sahip olan altın takılarda, hurda altın fiyatları genel bir düzeyde olmakta, sektörün tasarım alanında rekabet edebilirlik düzeyini düşürmektedir. Bu durum ise nitelikli ürünlerin ve rekabet edebilir ürünlerin geliştirilmesinin önünde önemli bir engel teşkil etmektedir. Bu yapıdan kaynaklanan, maliyetlerin ağırlıklı olarak ürünlerin emtia değerleri üzerinden yapılması, dolaylı maliyetlerin muhasebede yeterince yer almamasına neden olmaktadır. Anahtar Kelimeler : Kuyumculuk, Maliyet, Muhasebe.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate cost accounting in jewelry sector in Turkey.In this context, the analysis of data is reviewed via an exemplary company operating in İstanbul and the elements of moving avarage cost accounting in the sector have been revealed. According to the findings in the study, there are serious deficiencies in the jewelry industry for cost accounting and control in Turkey.At the beginning of these deficiencies, it is seen that direct costs are taken into account but indirect costs are not sufficiently studied.Since precious jewelry is used in the sector,the businesses don't cost enough about keeping track of the requirements of fashion design and originality and as a result, it's observed that the main indicator of the material value of the manufactured product is the raw material value.Especially in the gold jewelry -that is the most preferred- scrap gold costs are at a general level and this reduces the level of competitiveness in the field of design sector.This situation is an important obstacle in the development of qualified and and competitive products.Resulting from this structure,the costs of products mainly based on emtia value and it has been the cause of not getting enough room for indirect costs in accounting. Key Words : Jewelry, Costing, Accounting.