Bolu ili Gerede ilçesi tarım işletmelerinin ekonomik yapısı ve bu işletmelerde yer alan başlıca üretim faaliyetlerinin iş gücü ihtiyaçlarının belirlenmesi üzerine bir araştırma
A Research on the economic structure and the labour requirements of enterprises on the farms in Gerede ditrict-Bolu province
  1. Tez No: 9443
  2. Yazar: SAMİ TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER KIRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi V BOLU ÎLİ GEREDE İLÇESİ TARIM İŞLETMELERİNİN EKONOMİK YAPISI VE BU İŞLETMELERDE YER ALAN BAŞLICA ÜRET İM FAALİYETLERİNİN İŞGÜCÜ İHTİYAÇLARININ BELİRLENMESİ ÖZERİNE BİR ARAŞTIRMA Sami TURAN Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr. Taner KIRAL 1990, Sayfa: 96 jüri: Doç. Dr. Taner KIRAL Prof. Dr. Turan GÜNEY Prof. Dr. Rauf ARIKAN Bu araştırmada. Bolu ili Gerede ilçesi tarım işletmelerinin ekonomik yapıları ve bu işletmelerde yer alan buğday, arpa, yerli süt inekçiliği ve koyunculuk üretim faaliyetleri için fiziki üretim girdi kullanım seviyeleri tespit edilmiştir. Bölgede ortalama işletme genişliği 71,20 dekar olup bunun % 88,38'ini tarla arazisi oluşturmaktadır. Ortalama aile nüfusu 7,09 dur. Öküz çekigücü kullanan işletmelerde insan işgücü ve hayvan çekigücü istekleri bir dekar için sırasıyla 23,92 - 14,27 saat, arpada 33,36 - 18,38 saat hesaplanmıştır. Traktör çekigücü kullanan işletmelerde insan işgücü ve traktör çekigücü istekleri bir dekar buğday için sırasıyla 9,71 - 2,20, arpada ise 9,91- 2,50 saattir. Bu işletmelerde yer alan yerli inek üretim biriminin işgücü isteği 42,17 saat ve koyununki ise 3,86 saat olarak hesaplanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: İşletmelerin ekonomik yapısı, işletme sermayesi, gayrisafi üretim değeri, gayrisaf hasıla, işletme masrafları, saf hasıla, tarımsal gelir, fiziki üretim girdileri.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON THE ECONOMIC STRUCTURE AND THE LABOUR REQUIREMENTS OF MAJOR ENTERPRISES ON THE FARMS IN GEREDE DISTRICT - BOLU PROVINCE Sami TURAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor : Assoc. Prof.Dr. Taner KIRAL 1990, Page:96 Jury ; Assoc. Prof, Dr. Taner KIRAL Prof. Dr. Turan GÜNEŞ Prof."Dr. Rauf ARIKAN The purpose of this study was to determine the econo mic structure of the farms and the physical input require ments of wheat, barley, native milk cows and sheep produc tion in Gerede district. The average size of the farms studied was found 71,20 decares and of which 88,38 % is belong to cultivated land. The average number of the family members was 7,09 on these farms. On the farms with oxen, per decare requirements of hours of man labour and hours of oxen labour were; 23,92 and 14,27 for wheat; 33,36 and 18,38 for barley. On the farms with tractor, per decare requirements of hours of man labour and hours of tractor were; 9,71 and 2,20 for wheat; 9,91 and 2,50 for barley. Labour requirement per production unit of native milk cows on farms were found 42,17 hours of man labour. Labour requirement per production unit of sheep on farms were found 3,86 hours. KEY WORDS: Farm structure, fsrm assets, gross value of production, gross return, farm expenses, net return, family farm earnings, physical input requirements.