Tıpta uzmanlık öğrencilerinin hukuki sorumlulukları
Legal responsibility of speciality students
- Tez No: 447932
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜLYA İLÇİN GÖNENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
1219 sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanuna göre, sadece tabipler genel olarak hastaları muayene ve tedavi hakkını haiz bulunmaktadır. Tabiplerin kişiye müdahalesini hukuka uygun kılan sebepler, Devlet otoritesi tarafından verilen diploma ile yetkilendirilmiş olması, kişinin rızasının bulunması ve tedavi amacına yönelik olmasıdır. Diğer taraftan, aynı Kanunun 8 inci maddesi uyarınca, her hangi bir uzmanlık dalında meslek icrasında bulunabilmek ve mütehassıs unvanını kullanabilmek için uzmanlık belgesine sahip olunması gerekmektedir. Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliğinin ilgili maddesinde de, uzmanlık belgesine sahip olmayanların, hiçbir yerde ve şekilde uzmanlık unvan ve yetkisini kullanamayacakları hükme bağlanmıştır. Tıpta uzmanlık öğrencileri, ancak eğitimlerini veren uzmanların denetiminde ve uzmanlarla birlikte hastaya müdahale edebilirler ve tedaviyi düzenleyebilirler. Uzmanlık eğitimi gören bir tıpta uzmanlık öğrencisinin, bir hastayı tek başına üstlenebilme yetki ve sorumluluğu yoktur, meslek içi yaptıkları işlerde sorumluluğu sınırlıdır ve bu yetki ve sorumluluğun ötesinde bir çalışmaya tabi tutulduklarında, oluşacak malpraktis veya benzeri hekimlik mesleğine dair zararlardan, öncelikle ve dolayısıyla sağlık hizmetini düzenleme ve denetleme yükümlülüğü olan İdare sorumlu olacaktır.
Özet (Çeviri)
According to no: 1219 law of the medicine and related branches for performing profession method art, physicians in generally have right to examine and treat patients. So, physicians intervention to individuals what makes suitable to law is, authorization with a diploma issued by state authority, presence of persons compliance and proper treatment purpose. On the other hand, in accordance with article 8th from the same act, to be able to perform professional performance in any department of specialization and to use the title of specialist should have certificate of expertise. İn relevant article of specialist training in dentistry and medicine it was concluded that the person who don't have specialization certificate, in any place and any way can't use specialization title and authority. Assistant physicians can only intervention to patient and arrange treatment with and under the supervision of experts. Assistant physicians who is at training for specialization has not authorization and responsibility to undertake patient alone. The responsibility for their work with the profession is limited and if they are subjected to work beyond this authority and responsibility, damages from malpractice or similar professional damages in the first place and therefore administration who has liability for health care regulations and supervision will be responsible.