Abdurrahmân Eş-Şarkâvî ve Kemal Tahir'in romanlarında sosyal problemler
Social problems in Abdurrahman Es-Sharkâvi and Kemal Tahir's fiction
  1. Tez No: 447972
  2. Yazar: HASAN HARMANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAZIM ÜRÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 436
Özet
Roman türü ortaya çıktığı Avrupa kıtası dışındaki coğrafyalarda olduğu gibi Türk ve Mısır coğrafyasında da geç görünmüştür. Her ne kadar XIX. yüzyı-lın ikinci yarısı itibariyle ilk nüvelerini vermeye başlasa da, Mısır ve Türk Roma-nının bir hüviyet kazanmaya başlaması, geçtiğimiz yüzyılın ortalarına kadar uzanır. Mısır ve Türk romanı özellikle Necip Mahfuz ve Orhan Pamuk'un Nobel Edebiyat Ödülünü almasıyla tüm dünyada nispi anlamda daha fazla tanınır ol-maya başlamıştır. Mısır ve Türk romanı ortaya çıkış şekli ve gelişim özellikleri itibariyle pek çok ortak özellik taşır. Her iki toplumun yaşadığı birbirine benzer tecrübelerin roman türlerine de sirayet ettiği görülür. Modern Mısır edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Abdurrahmân eş-Şarkâvî (1920–1987) Mısır romanının olgunlaşma döneminin bir yazarı olarak karşımıza çıkmaktadır. Romanlarında toplumun sorunlarını esas alan eş-Şarkâvî, klişe sol bir söylem veya kurgudan uzak durmuştur. Türk edebiyatının en dikkat çekici romancılarından biri olan Kemal Tahir (1910-1973) eserlerine toplumun dramını taşımış, meselelere tarafsızca yaklaşmış, siyasilerin ve halkın menfi ve müspet yönlerini objektif bir gözle değerlendirmiş-tir. Bu çalışma Abdurrahmân eş-Şarkâvî ve Kemal Tahir'in romanlarındaki sosyal problemleri tahlilini ve karşılaştırmasını içermektedir.
Özet (Çeviri)
As in geographies outside the Europan continent where the novel has ap-peared, it appeared late in Turkey and Egypt geographies. Although it began to make its first core in the second half of the 19th century, gaining an identity of the Turkish and Egyptian novel goes back to the middle of the last century. Es-pecially with Naguib Mahfouz and Orhan Pamuk being awarded the Nobel Pri-ze for Literature, Egyptian and Turkish novel have been recognized much more around the World. Egyptian and Turkish novel carries many common features, with the shape of appearance and development features. It is seen that similar experiences which both comminities lived have spread to novel species. We see Abd el-Rahman al-Sharkawi who is one of the most important fi-gures in modern Egyptian literature, as an author of the maturation period of theEgyptian novel. al-Sharkawi whose novels are based on social problems is away from cliche and fiction. Kemal Tahir who is one of the most remarkable novelists of Turkish litera-ture moved the drama of society to his work, he approached the matters objecti-vely and assessed negative and positive aspects of the politics and public in an objective eye. This work includes comparison of Abd el-Rahman al-Sharkawi and Kemal Tahir's novels and assay of social problems in these novels.