Abdurrahman eş-Şarkavi'nin romanlarında toplumsal gerçeklik
Social realism in the novels of Abdul Rahman al-Sharqawi
  1. Tez No: 797039
  2. Yazar: ABDULRHMAN CHALLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİRİN ÇINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 366
Özet
Bu çalışma, Arap romancılığındaki gerçekçiliği kendisine bağlı olan veya ona müdahale eden Batı (eleştirel) gerçekçiliğinden ve Doğu (sosyalist) gerçekçiliğinden kurtarmayı amaçlamaktadır. Böylece diğer edebiyatların varsa Arap edebiyatı üzerindeki etkisini ya da Arap edebiyatının diğer edebiyatlardan etkilendiğini de inkâr etmeden Arap edebiyatının kendisine has bir konumunun olduğunu ortaya koymaya çalışmaktadır. Çalışma aynı zamanda eş-Şerkâvî'nin kişiliğini, kendisi hakkında söylenen veya kendisinin öz değerlendirmeleri ile değil, onu olduğu gibi göstermeyi amaçlamaktadır. Bundan sonra araştırma, Eş-Şarkavi'nin diğer romanlarını bir şemsiye altında sınıflar. Bu anlamda kişilikler, gelenekler ve sosyal ilişkileri ele almaktadır. Bunu yaparken Arap topluluğu hakkında düzenlenen toplantı, planlama ve verilen kararları barındıran evlerin gölgesindeki işbirlikleri, kavgaların etkileri ve sonuçlarının izlerinden hareket edilmiştir. Daha sonra da araştırma, romanların sanatsal kurgusuna yönelerek romancının inşasını tamamlamak için kullandığı yolları ve dolambaçları aydınlatmak suretiyle elindeki her şeyi romanın sosyal yönünü ortaya çıkarmak için kullanılmıştır. Araştırma giriş, önsöz, üç bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Girişte araştırmanın amaçları, bileşenleri, hakkındaki sorular ve araştırmanın sınırları ele alınmıştır. Önsözde (Balzac) ve (Zola)'dan başlayarak eş-Şerkâvî'ye kadar gerçekçilik yoluna detaylı bir şekilde değinilmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde romanda adı geçen toplumsal sınıflar ve karakterlerin eleştirilmesi ve akıbetlerinin açıklığa kavuşturulması anlatılmaya çalışılmış, ikinci bölümde sanatın kurgusu, öğeleri ve türlerine değinilmiş, üçüncü bölümde ise eleştiriye yer verilmiştir. Yanı sıra önce Almanlarda rastgele başlayan gerçekçiliğin gidişatı daha sonra Fransızlar tarafından sadeleştirilerek batıda yaygınlaştırılması hususu incelenmiştir. Ardından bu metot batı edebî çevrelerde bir süre genel kabul gördükten sonra eskimeye/yıpranmaya başlayınca Ruslar'ın bu edebî türü batılı tarzdan tecrit ederek ona kendi sosyalist giysilerini giydirmek suretiyle aslından uzaklaştırmaları girişimi değerlendirilmiştir. Batı realizmi ile sosyalist realizm arasındaki ilişki, siyasi mücadeleden türetilen edebi çatışmaya dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The research aimed to rid Arab realism of what was attached to it or interfered with it from Western (critical) realism and from Eastern (socialist) realism, so that Arabic literature would have its own Arab realism called (Arab realism or totalitatiansm) without denyinf the influence of other realities on Arab realism and what Arab realism took from other realities. The research also aimed to show Al-Sharqawi's personality as he was, and as he said about himself, not as it was said about him! After that, the research camped among Al-Sharqawi's novels, examining their social aspects in terms of classes, personalities, and customs... Tracing the effects of conflicts and their results, under the shade of the homes that contained people's meetings, planners and deciders, cooperating and quarreling. Then the research turned to the artistic construction of the novels, illuminating the roads and the detours that the narrator took to complete its construction, using everything in his hands for the social aspect! For this reason, the research was based on an introduction - an indispensable search for it - in which the researcher explained the objectives of the research, its components, questions and limits, and on a preface in which he detailed the path of realism - as he could - starting from (Balzac) and (Zola) all the way to Al-Sharqawi, then the three chapters; The first chapter deals with the social classes and the characters mentioned in the novel and to criticize them and to clarify their fate, and the second chapter is about the artistic construction and its elements and types, and the third chapter - a small chapter - for criticism, then the conclusion.