Destinasyonların itibar yönetim süreci ve online medya
Destination reputation management and online media
- Tez No: 447987
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KOÇAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
İtibar, toplumda“kabul görülen, güvenilen ve değer verilen”gibi kullanımları olan, kurumsal anlamda ise, bir işletmenin performansı, davranışı ve iletişimini oluşturan tüm süreçlerin bütününden meydana gelen farkındalık, değerlendirme ve değerdir. Online teknolojiler sonrası bu değer, klasik pazarlama ve markalaşma faaliyetleri kapsamında tam anlamıyla yönetilemeyecek duruma gelmiştir. Bunun yansıra çeşitlenen ve büyüyen online kullanım ve içerik, bir çok tüketim alanında olduğu gibi turizm tüketimi ve Destinasyon yönetimlerini de etkilemektedir. Yoğun online bilgi içeriği, Destinasyonların imajını ve itibarlarını da etkilemekte, yöneticiler ellerindeki imkanlar ile bu süreçleri kontrol etme gücüne sahip olamamaktadır. Özellikle TripAdvisor gibi turistlerin yoğun bir şekilde kullandığı ve içerik oluşturduğu web platformlarında, kontrol edilmesi güç durum hızla varlığını artırmaktadır. Bu çalışma Destinasyonların tüketicilerinin ziyaretleri neticesinde TripAdvisor üzerinde gerçekleştirdikleri değerlendirme, görüş ve yorumların, ziyaret ettikleri Destinasyonun itibar yönetimi açısından nasıl ve hangi boyutlarda şekillendiğini betimlemeye çalışarak, itibar bileşenleri arasındaki ilişkileri RepTrak Nabız Modeli bağlamında ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Elde edinilen bulgulara göre, itibarın rasyonel boyutu içerisinde öncelikle“ürün ve hizmet”bileşeni, ardından“kurumsal sosyal sorumluluk/vatandaşlık”bileşeninin destinasyonların itibarı üzerine etkisi oldukça güçlüdür. Tüketiciler destinasyona ait değerlendirmelerinde, deneyimlerinin öncelikli olarak harcadıkları paraya ya da geçirdikleri zamana değer olmasını, ardından beklentilerini karşılamasını ve kalite standartlarının yüksek olması gerekliliğine geniş yer vermektedir.
Özet (Çeviri)
Reputation, the use of such“generally held about, trusted and valued”in society, in terms of institutional context, forming the performance, behaviour and communication, is awareness, ratings and values that formed by the totality of all process. After online technologies these values, past of the classical marketing and branding activities, the situation has become unmanageable literally. In addition to this, the varying and growing online usage and content, affects consumption and tourism Destination management, as in many consumer area. Intensive online information content, affects the image and reputation of the destinations, managers can not have the power to control this process with the opportunities at hand. In particular, intensive use of tourists and to create contents to web platforms such as TripAdvisor, controlling the power state is increased. This work, after visiting the destination consumers, what they perform on TripAdvisor reviews, opinions and comments, how they are visiting and trying to describe what took shape in size, in context of Destinastion Reputation Management and bring out the relationship of between reputation components in context of RepTrak Pulse Model. According to The findings, in rational dimensions of reputation primarily“products and services”component, followed by“corporate social responsibility / citizenship”component effect on the reputation of the destinations it is very strong. Consumers in the evaluation of destination, they care spent their first experience to be worth their time or money, than meeting the expectations and it offers spacious necessity of their high quality standards.