Destinasyon tercihinde somut olmayan kültürel miras değerlerinin kültür turisti tipolojisi açısından önemi: Konya örneği
The importance of intangible cultural heritage assets in destination preferences in terms of cultural tourist typology: Konya case
- Tez No: 447997
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET AVCIKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü tarafından“toplulukların, grupların ve kimi durumlarda bireylerin, kültürel miraslarının bir parçası olarak tanımladıkları uygulamalar, temsiller, anlatımlar, bilgiler, beceriler ve bunlara ilişkin araçlar, gereçler ve kültürel mekanlar”şeklinde tanımlanan“somut olmayan kültürel miras”değerlerinin destinasyon çekicilik unsuru olarak ele alındığı bu çalışmada Konya destinasyonunu tercih eden uluslararası kültür turistlerinin destinasyon tercihlerinde, somut olmayan kültürel miras değerlerinin önem düzeyleri, turistlerin demografik ve seyahat özellikleri ve kültür turisti tipolojileri bakımından incelenmiştir. Çalışma sonucunda Konya'yı tercih eden 481 uluslararası kültür turistin anket verisine ulaşılmıştır. Anket uygulaması sonucu elde edilen verilere açıklayıcı faktör analizi uygulanması sonucunda somut olmayan kültürel miras değerlerinin“Örf ve Adetler”,“Geleneksel Zanaatkarlık”,“Dans ve Müzik”ve“Sözel Gelenekler”olmak üzere 4 boyuta sahip olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda Konya'yı tercih eden uluslararası kültür turistlerinin destinasyon tercihinde somut olmayan kültürel miras değerlerine verdikleri önem düzeylerinin; cinsiyet, turistlerin geldikleri bölge, eğitim düzeyi, yaş, gelir düzeyi, seyahat özellikleri, destinasyonda geçirilen süre ve destinasyona geliş sayısı değişkenlerine göre farklılaştığı tespit edilmiş, ayrıca turistlerin destinasyon tercihinde somut olmayan kültürel miras değerlerine verdikleri önem düzeylerinin kültür turisti tipolojilerine göre farklılaştığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study dealing with“intangible cultural heritage”-described as“practices, representations, expressions, knowledge, skills as well as the instruments, objects, artefacts and cultural spaces associated therewith that communities, groups and, in some cases, individuals, recognize as part of their cultural heritage”by UNESCO-assets as destination pull factors, the importance levels of intangible cultural heritage assets on the destination preferences of international cultural tourists who prefer Konya as their destination have been examined with regard to the tourists' demographic and travelling features, as well as cultural tourists' typologies. The study group consists of 481 international cultural tourist who prefer Konya as a destination. Explarotary factor analysis was used so as to define the datas which were collected.“Customs and Traditions”,“Traditional Craftsmanship”,“Dance and Music”and“Oral Traditions”have been found as dimensions of intangible cultural heritage. As a result of this study, it has been found that the levels of importance of intangible cultural heritage in the preference of international cultural tourists who prefer to travel Konya differed significantly in terms of variables such as gender, nationality, education level, age, income level, travel characteristics, time that was spent in destination, number of visitation and also the cultural tourist typology.