Batı dışı dünyada demokrasi promosyonu: Hindistan örneği
Democracy promotion in the non-western world: The case of India
  1. Tez No: 447998
  2. Yazar: DUYGU ÖZLÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİR AKYEŞİLMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu tez dünyanın en büyük demokrasisi olan Hindistan'ın genelde Güney Asya, daha özelde de Nepal'e yönelik demokrasi promosyonu girişimleriyle Batı-dışı dünyada demokrasi promosyonu açısından önemli bir aktör olduğunu ileri sürmektedir. Hindistan, demokrasi promosyonunun yalnızca Batı dünyasıyla sınırlı olmadığını; Batı dışı toplumlarda da demokrasi promosyonu konusundaki girişimlerin bir zemin kazandığı ve uluslararası ilişkiler açısından bir değer ifade ettiği konusundaki tespitleri test edeceğimiz en iyi örnektir. Demokrasinin gelişmesine katkı sağlayan ekonomik, sosyal ve siyasal nitelikli her türlü yardım ve girişim olarak tanımlanan demokrasi promosyonunun Batı'daki önemli temsilcileri ABD, AB ve kısmen de BM'dir. Batı dünyasının bilinen demokrasi promosyonu aktörlerinin yanı sıra yükselen bir güç ve dünyanın en büyük demokrasisi olan Hindistan, Güney Asya bölgesindeki demokrasi promosyonu girişimleriyle Batı dışı dünyadan bir aktör olarak dikkat çekmektedir. Demokratik norm ve kurumlara olan bağlılığı, çok kültürlülüğü ve çeşitlilik içinde birlik anlayışıyla Güney Asya bölgesinde istikrarın ve demokratikleşmenin gerçekleşmesi için Hindistan önemli bir rol model ve partnerdir. Özellikle 2000 yılından sonra dış politika alanındaki kurumsal ve söylemsel değişimlerle Hindistan bölgesel ve küresel demokrasi promosyonunda daha aktif bir rol oynamak istemektedir. Bununla birlikte Bağlantısızlık Hareketi'nden miras aldığı iç işlerine karışmama ve egemenliğe saygı ilkeleri Hindistan'ın dış politikasında ve demokrasi promosyonunda daha tedbirli olmasına neden olmaktadır. Dış politika normları, güvenlik endişeleri ve demokrasi promosyonu girişimleri arasında bir denge kuran Hindistan, Afganistan, Burma, Bangladeş, Sri Lanka, Maldivler ve Bhutan'da demokrasinin promosyonuna önemli düzeyde katkıda bulunmuştur. Güney Asya bölgesinde birçok devlete demokrasi ve kalkınma yardımları yapan Hindistan için Nepal özel bir öneme sahiptir. Bu tez Hindistan'ın coğrafi ve kültürel bağlara sahip olduğu Nepal'in 250 yıllık monarşi geleneğinden koparak 2015 yılında seküler, federal ve demokratik bir cumhuriyet halini alarak demokratikleşmesinde Hindistan'ın demokrasi promosyonu faaliyetlerinin rolünü de değerlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis argues that the world's biggest democracy, India, as a non-western power is an important actor in terms of democracy promotion in South Asia in general, in Nepal in particular. India represents a crucial case study to test the argument that democracy promotion has and continues to grow in the non-western world and whether she has played a critical role in this process. The US, EU, and partly the UN are one of the eminent actors of democracy promotion which is defined as any aid and/or initiatives including economic, social and political support for consolidating or developing democracies around the world. Alongside of these initiatives, India, as she has emerged as a prominent power and world's largest democracy, has played a vital role in democracy promotion in the South Asia region. It is apparent that India with her commitment to democratic norms, multiculturalist society and the principle of“unity in diversity”is a role model and important partner for establishing more democratic regimes in South Asia. Especially after 2000, while changing the agenda of foreign policy both institutionally and discursively, India has sought for a more active role in regional and global aspects in democracy promotion. However, India has acted prudently in her foreign policy and democracy promotion because of the principle of non-intervention and respect for the national sovereignty of states inherited from the Non-Alignment Movement. Attempting to settle the balance between foreign policy norms, security concerns and democracy promotion, India contributes to the promotion of democracy in Afghanistan, Burma, Bangladesh, Sri Lanka, Maldives and Bhutan. India, has provided democracy and development aid to South Asian countries, paying special attention to the democratic development of Nepal, since both countries have geographical proximity and deep cultural ties. Therefore, this thesis also deals with the role of India in the process of democratization of Nepal which has been experiencing a great transformation from its 250-year-old monarchy to the secular, federal and democratic republic thanks to India's democracy promotion initiatives.